Pécs

Berendelték a diákokat

  • Stemler Miklós
  • 2012. február 21.

Kis-Magyarország

Mintegy 40-50 hallgató, oktató és középiskolai diák részvételével rendezett fórumot a Hallgatói Hálózat pécsi szervezete a Pécsi Tudományegyetem egyik aulájában. Bár az eseményt egyáltalán nem lehetett se erőszakosnak, se radikálisnak nevezni, az egyetemi illetékesek így sem voltak túl boldogok.

„Elbeszélgetésre” rendelte be magához kedden dél körül a Pécsi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának kari igazgatója, Vázsonyi Ottó a Hallgatói Hálózat (HaHa) pécsi szervezőit, miután a campus aulájában a HaHa tagjai hallgatói fórumot tartottak hétfőn. A közel félszáz főt megmozgató eseményre késő délután került sor: a pécsi egyetem egyik aulájában megrendezett fórum tudósítónk tapasztalatai szerint elsősorban a kulturált vitának biztosított terepet, melynek során a tandíj vagy a keretszámok csökkentéséről cserélhettek véleményt a megjelenők. Rendbontás nem történt.   

Jól megtermett társak védték a biztonságot
Kedden a kari igazgató szobájában a HaHa szervezői közül csak azok jelentek meg, akiknek épp nem volt órájuk. A narancs.hu úgy értesült, az ELTE-n történt dékáni kiutasításhoz mérhető dráma nem történt: Vázsonyi Ottó némileg fájlalta, hogy nem kapott előzetes értesítést a fórumról, és a jövőbeli hasonló megmozdulások kapcsán felajánlotta a segítségét – már amennyiben előzetesen tájékoztatják.

Ugyanakkor a hétfő esti esemény nem volt minden biztonsági intézkedéstől mentes. A rendezvény a helyi hatalmakat is megihlette: az egyetemistákat jól megtermett „felvigyázók” fogadták, úgy tudni, a Természettudományi Kar hallgatói önkormányzatának jóvoltából. Ám miután a társaiktól látványosan elkülönülő, feltehetően testnevelés szakos egyetemisták látták, hogy túl sok probléma nem várható a heves eszmecserébe bonyolódók részéről, elhagyták az aulát.

A kiakadás és a biztonsági intézkedés igencsak furcsán vette ki magát, mert valójában semmi különös nem történt, csupán az, ami egy normális országban mindennapos eseménynek számít: egyetemi hallgatók, oktatók és tovább tanulni vágyók osztották meg gondolataikat a kritikus állapotban lévő, a mostani sokkterápiától pedig vélhetően csak még rosszabb helyzetbe kerülő magyar felsőoktatásról. A Facebookon szervezett eseményen 40-50 résztvevő jelent meg, mindez a szervezők szerint pécsi viszonylatban jónak számít.


Fotó: Borbás Mátyás


Igen a polgári engedetlenségre
Az egyetem épülete előtt gyülekező hallgatókat heves médiaérdeklődés övezte, ahogy bevonultak „elfoglalni” az egyetemet, azaz leültek az aulában, de az esemény érdemi részének kezdetén az újságírók többsége eltűnt. A bő másfél órás fórum nagy része a Hallgatói Hálózat által a múlt szerdai nagy port kavart budapesti „egyetemfoglaláson” elfogadott 10 pont megvitatásával telt, amelyek kapcsán elsősorban a felsőoktatás finanszírozása és a keretszámok körül folyt nagyobb vita. Mint kiderült, sok hallgató sem a tandíjat, sem a keretszámok bizonyos mértékű és módú csökkentését nem tartja az ördögtől valónak, ám a kormányzat által erőből átvitt drasztikus változtatásokat mindenki elutasította – ahogy az egyik hozzászóló megfogalmazta, az új keretszámok mindenféle egyeztetés nélküli áterőltetése őt Huxley Szép új világára emlékezteti.

A fórum vége felé a szervezők egyike felolvasta a pécsi szerveződés nyilatkozatát, amely alapján a helyi HaHa fő célja a döntéshozók párbeszédre kényszerítése, valamint szakmai javaslatok kidolgozása. A hallgatói önkormányzat megnyugodhat, ugyanis a szervezet nem kíván a mindenkori HÖK alternatívájaként működni, mivel szak- és oktatáspolitikai kérdésekkel szeretnének leginkább foglalkozni.

A HaHa pécsi szervezete jövő héten gyűlik össze újra. Azt ma még nem tudni, lesz-e akciójuk a szervezet által a keretszámok visszavonását követelő, ma lejáró ultimátuma kapcsán, vagy sem. A fórumon ugyanakkor elhangzott: a pécsi HaHa erőszakmentes szerveződésnek hirdeti magát, de „a polgári engedetlenség eszköztárát használni fogják céljaik érdekében”.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”