Gyula

Eltünteti a Károlyi Mihály utcát a fideszes polgármester

Kis-Magyarország

Ezúttal a gyulai fideszesek szemét bántja Károlyi Mihály: a polgármester javaslata értelmében hamarosan lekerülhetnek az első köztársaság elnökéről elnevezett utcáról a névtáblák. Az utca új nevén nem gondolkodhattak túl sokat.

Június elsején a gyulai önkormányzat hivatalos honlapján Görgényi Ernő (Fidesz) polgármester felhívást jelentetett meg, amelynek első pontja arra tesz javaslatot, hogy a belváros egyik utcájának nevét Károlyi Mihályról Károly Róbertre változtassák. Magyarázattal a felhívás nem szolgál.

„Erősen vitatott”
Az átnevezés okáról érdeklődve levélben fordult a narancs.hu Görgényihez. Válaszából megtudtuk, hogy a „kérdés régóta esedékes (az ügymenetben most jutottunk el idáig), hiszen Károlyi Mihály megítélése erősen vitatott, a lakosság véleménye megoszlik ebben a tekintetben, sőt sokak számára elfogadhatatlan az, hogy gyulai közterület viselje a nevét. Az önkormányzattal a nevezett közterület lakói közül többen is megosztották már támogató véleményüket az átnevezéssel kapcsolatban”. Ám a polgármesteri válaszból nem derül ki, milyen „régóta esedékes” mindez, ahogy az sem, hogy Károlyi megítélése pontosan miért is „erősen vitatott”, és hogy valójában miért és hogyan is oszlik meg ebben a kérdésben a lakosság véleménye. A polgármester válaszából az viszont kiderült, hogy azért lenne az új utcanév Károly Róbertről elnevezve, mert a király 1313-ban több kiváltságot is adományozott Gyula városának.

Még ebben a hónapban elfogadhatják
A polgármester utcanév-változtatási javaslata már megjárta a helyi közterület-névalkotási bizottságot, ahol az ötlet támogatásra talált. (A grémiumban a polgármester, az alpolgármesterek, a bizottsági elnökök és tanácsnokok, azaz a fideszes önkormányzati képviselők többségben vannak a polgármesteri hivatal és a szakma képviselőivel szemben – B. T.) Az átnevezési javaslat egyébként már előterjesztési formában van, azaz elvileg semmi akadálya annak, hogy a júniusi közgyűlésen a fideszes többségű közgyűlés elfogadja.

A polgármester narancs.hu-nak adott válasza szerint a város – ahogy eddig – most is átvállalja minden Károlyi Mihály utcában lakótól az átírás 6600 forintos költségét. Ehhez Görgényi hozzátette: a közüzemi szolgáltatóknál az adatváltozás ingyenes, míg a bankokkal, biztosítókkal fel kell venni a kapcsolatot.

Károlyi, Trianon és a Fidesz
„A jelenlegi politikai jobboldal – vagy az, amit megszokásból annak nevezünk – Károlyi Mihályt nemzetvesztő bűnösnek tartja, akinek nem az országgyűlés melletti téren, hanem a történelem pöcegödrében a helye. Ez nemcsak a Jobbik álláspontja, de számos jel szerint a Fideszé is” – írtuk márciusi szerkesztőségi cikkünkben Károlyi Mihály szerepét tárgyalva. Trianonnal kapcsolatos szerepéről pedig azt írtuk: „Károlyi óvatoskodása nem osztott és nem szorzott: ahogyan az antant jóindulatát sem nyerte el vele, úgy az országvesztéshez sem volt köze. Amikor 1918. október 31-én átvette a hatalmat, a győztes hatalmak már régen eldöntötték a Monarchia felosztását, továbbá Csehszlovákia, Románia és Jugoszlávia területi igényeinek akceptálását.”

Nemrégiben pedig egy terjedelmes Romcsics Ignác-interjú jelent meg a Népszabadság Hétvége mellékletében. Ebben a történész kifejtette, hogy a 19. század végi és 20. század eleji államfejlődés legfőbb felhajtóereje és mozgatórugója a modern nacionalizmus volt. Ezért a történelmi Magyarország, azaz a sokak által idealizált „Nagy-Magyarország” előbb vagy utóbb, Trianontól függetlenül felbomlott volna. Ha liberális nemzetiségi politikát folytat az ország vezetése, akkor azért, ha szigorút, azért.

(Ha Ön is vidéken él, és tudomása van megosztó, vagy épp megdöbbentő közterületet érintő átnevezésről, kérjük, írja meg nekünk a kismagyarorszag [at] narancs [dot] hu címre!)

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.