Eldőlt: négy vidéki városban indulhat el ún. közösségi főiskolai képzés

  • narancs.hu
  • 2016. január 29.

Kis-Magyarország

Hatvan, Siófok, Kisvárda és Sümeg.

Eldőlt, hogy melyik városokban indulhatnak el az ún. közösségi főiskolai képzések. Az Oktatási Hivatal arról tájékoztatta a magyarnarancs.hu-t, hogy a „közösségi felsőoktatási képzési központok nyilvántartásba vételéről és működésének engedélyezéséről szóló határozatokat az Oktatási Hivatal kiadmányozta, ezek alapján az alábbi KFKK-s képzéseket regisztráltuk (felsőoktatási intézmény, képzés, KFKK települése):

1. BGE: nemzetközi gazdálkodás felsőoktatási szakképzés (Hatvan)
2. BME: villamosmérnöki alapképzés (Hatvan)
3. D(ebreceni) E(gyetem):
a. mezőgazdasági mérnöki alapképzés (Kisvárda)
b. turizmus-vendéglátás alapképzés (Kisvárda)
4. GDF:
a. gazdálkodási és menedzsment alapképzés (Siófok)
b. mérnökinformatikus alapképzés (Siófok)
c. gazdaságinformatikus alapképzés (Siófok)
d. gazdálkodási és menedzsment felsőoktatási szakképzés (Siófok)
e. mérnökinformatikus felsőoktatási szakképzés (Siófok)
5. WSUF:
a. kereskedelem és marketing alapképzés (Sümeg)
b. gazdálkodási és menedzsment alapképzés (Sümeg)”
Ezenkívül még azt írták, hogy „a közösségi felsőoktatási képzési központok intézményi székhelyen kívül, a működési engedélyük szerinti képzési területen és hallgatói létszámmal működő szervezetek, amelyek felsőoktatási intézménnyel (illetve intézményekkel) kötött megállapodás alapján, a felsőoktatási intézmények által biztosított képzések működtetéséhez szolgáltatják az oktatás tárgyi, ingatlanhasználati feltételeit a helyi társadalom, helyi gazdaság igényei alapján; Ez alapján a közösségi felsőoktatási képzési központban képzést folytatni csak felsőoktatási intézmény tud, a közösségi felsőoktatási képzési központ ennek megfelelően a képzés helyszíne”.
Decemberi cikkünkben azt írtuk a „közösségi főiskolákról”: egy ilyen szervezet egyébként „a felsőoktatási intézmények által biztosított képzések működtetéséhez szolgáltat helyszínt és egyéb infra­struktúrát a helyi társadalom, helyi gazdaság igényei alapján. A központok fenntartói a helyi felsőoktatás megteremtésében elkötelezett helyi szereplők lehetnek – általában önkormányzatok, gazdálkodó szervezetek, esetleg egyházak. Egy-egy központ képzési profiljának kialakításában több felsőoktatási intézmény is részt vehet”. A minisztérium leszögezte, hogy ezek a központok nem minősülnek felsőoktatási szervezetnek, meglévő egyetemek, főiskolák telepíthetik ide akkreditált képzéseiket. Diploma tehát nincs, viszont minőségi OKJ-s  vagy egyéb képzések lehetnek. „A szakképzettséget adó képzések mellett a nem iskolarendszerű képzések, tanfolyamok hasonlóképpen fontosak: szakmai továbbképzések, készségfejlesztő tréningek, nyelvtanulási lehetőségek szintén lényeges elemei lehetnek egy sikeres, közösségi felsőoktatási képzési központ profiljának.”

Volt olyan szervezet, amely kritikával illette a koncepciót. A Magyar Akkreditációs Bizottság (MAB) szakvéleményében azt írta: „Nem értünk egyet azzal, hogy a felsőoktatási intézmények székhelyükön és telephelyeiken kívül, »közösségi felsőoktatási képzési központban« is képzéseket folytathassanak. Egy ilyen változtatás a felsőoktatás minőségét tekintve még a (korábban megszüntetett) székhelyen kívüli képzéseknél is rosszabb megoldást jelentene, s országszerte »sufniegyetemek« kialakulásához vezetne”, mindez „a felsőoktatás átláthatóságának romlását, a hallgatói-felhasználói tájékozódás és tisztánlátás megnehezítését jelentené”. A képzés „minősége szempontjából kifejezetten aggasztónak tartjuk az intercity-professzorok, utazó oktatók számának ennek kapcsán várható emelkedését”. A MAB a „közösségi felsőoktatási képzési központ tervezetbeli értelmezés szerinti esetleges kodifikálását a leghatározottabban ellenzi”.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.