Eldőlt: négy vidéki városban indulhat el ún. közösségi főiskolai képzés

  • narancs.hu
  • 2016. január 29.

Kis-Magyarország

Hatvan, Siófok, Kisvárda és Sümeg.

Eldőlt, hogy melyik városokban indulhatnak el az ún. közösségi főiskolai képzések. Az Oktatási Hivatal arról tájékoztatta a magyarnarancs.hu-t, hogy a „közösségi felsőoktatási képzési központok nyilvántartásba vételéről és működésének engedélyezéséről szóló határozatokat az Oktatási Hivatal kiadmányozta, ezek alapján az alábbi KFKK-s képzéseket regisztráltuk (felsőoktatási intézmény, képzés, KFKK települése):

1. BGE: nemzetközi gazdálkodás felsőoktatási szakképzés (Hatvan)
2. BME: villamosmérnöki alapképzés (Hatvan)
3. D(ebreceni) E(gyetem):
a. mezőgazdasági mérnöki alapképzés (Kisvárda)
b. turizmus-vendéglátás alapképzés (Kisvárda)
4. GDF:
a. gazdálkodási és menedzsment alapképzés (Siófok)
b. mérnökinformatikus alapképzés (Siófok)
c. gazdaságinformatikus alapképzés (Siófok)
d. gazdálkodási és menedzsment felsőoktatási szakképzés (Siófok)
e. mérnökinformatikus felsőoktatási szakképzés (Siófok)
5. WSUF:
a. kereskedelem és marketing alapképzés (Sümeg)
b. gazdálkodási és menedzsment alapképzés (Sümeg)”
Ezenkívül még azt írták, hogy „a közösségi felsőoktatási képzési központok intézményi székhelyen kívül, a működési engedélyük szerinti képzési területen és hallgatói létszámmal működő szervezetek, amelyek felsőoktatási intézménnyel (illetve intézményekkel) kötött megállapodás alapján, a felsőoktatási intézmények által biztosított képzések működtetéséhez szolgáltatják az oktatás tárgyi, ingatlanhasználati feltételeit a helyi társadalom, helyi gazdaság igényei alapján; Ez alapján a közösségi felsőoktatási képzési központban képzést folytatni csak felsőoktatási intézmény tud, a közösségi felsőoktatási képzési központ ennek megfelelően a képzés helyszíne”.
Decemberi cikkünkben azt írtuk a „közösségi főiskolákról”: egy ilyen szervezet egyébként „a felsőoktatási intézmények által biztosított képzések működtetéséhez szolgáltat helyszínt és egyéb infra­struktúrát a helyi társadalom, helyi gazdaság igényei alapján. A központok fenntartói a helyi felsőoktatás megteremtésében elkötelezett helyi szereplők lehetnek – általában önkormányzatok, gazdálkodó szervezetek, esetleg egyházak. Egy-egy központ képzési profiljának kialakításában több felsőoktatási intézmény is részt vehet”. A minisztérium leszögezte, hogy ezek a központok nem minősülnek felsőoktatási szervezetnek, meglévő egyetemek, főiskolák telepíthetik ide akkreditált képzéseiket. Diploma tehát nincs, viszont minőségi OKJ-s  vagy egyéb képzések lehetnek. „A szakképzettséget adó képzések mellett a nem iskolarendszerű képzések, tanfolyamok hasonlóképpen fontosak: szakmai továbbképzések, készségfejlesztő tréningek, nyelvtanulási lehetőségek szintén lényeges elemei lehetnek egy sikeres, közösségi felsőoktatási képzési központ profiljának.”

Volt olyan szervezet, amely kritikával illette a koncepciót. A Magyar Akkreditációs Bizottság (MAB) szakvéleményében azt írta: „Nem értünk egyet azzal, hogy a felsőoktatási intézmények székhelyükön és telephelyeiken kívül, »közösségi felsőoktatási képzési központban« is képzéseket folytathassanak. Egy ilyen változtatás a felsőoktatás minőségét tekintve még a (korábban megszüntetett) székhelyen kívüli képzéseknél is rosszabb megoldást jelentene, s országszerte »sufniegyetemek« kialakulásához vezetne”, mindez „a felsőoktatás átláthatóságának romlását, a hallgatói-felhasználói tájékozódás és tisztánlátás megnehezítését jelentené”. A képzés „minősége szempontjából kifejezetten aggasztónak tartjuk az intercity-professzorok, utazó oktatók számának ennek kapcsán várható emelkedését”. A MAB a „közösségi felsőoktatási képzési központ tervezetbeli értelmezés szerinti esetleges kodifikálását a leghatározottabban ellenzi”.

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.