Kőszeg

Önsegítő hajléktalanok

  • Kupi Györgyi
  • 2011. december 24.

Kis-Magyarország

A kőszegi hajléktalanok felvették a kesztyűt, amit a sors dobott nekik. Munkát teremtettek maguknak, amiből reményeik szerint nemsokára munkahely is lesz. Sajátos út a munkába, külső kényszer, állami és uniós pénzek nélkül.

Civil szervezetet alakítottak hajléktalanok Kőszegen, akik így akarnak munkát teremteni maguknak. Az egyesületnek jelenleg tizenkilenc tagja van, köztük két szociális munkás, a többiek mind fedél nélkül maradt emberek – ők hozták létre két éve az Egy-másért Közhasznú Egyesületet. Induláskor a várostól földet is kaptak, amelyen először kertészkedni kezdtek. A munkáról, az eredményekről nemrég a kőszegi városházán beszéltek a nyilvánosság előtt.

A példa jó, erre bizonyíték az is, hogy az egyletnek gyorsan akadtak segítői is – hívta fel a figyelmet a konferencián Németh Zoltán. Az elnök elmondása szerint nem fura nevű uniós támogatásokra alapoznak, sokkal inkább magukra és a helyi erőkre. Miután például Kőszeg városától megkapták a földet, Németh az első tavaszi napon Michael Glavanovitshoz fordult – aki egy rohonci pékség el nem kelt áruját hordta a kőszegi rászorulóknak – azzal, hogy kerti szerszámokra lenne szükségük. Lettek szerszámok. Aztán vetőmag is, és egy komoly támogató is feltűnt, az osztrák Rotary Club Oberwart-Hartberg. A kőszegi polgárok is szívesen besegítenek, ha segítséget kérnek tőlük: ingyen fűrészel a helyi asztalos, fuvaroz a speditőr, a városi tévét üzemeltető vállalkozó pedig épp a sajtókonferencián tett egy felajánlást: dokumentálja az egyesület tevékenységét, és filmet készít róla.

Az egyesület most további beruházásokra gyűjt: műhelyt szeretnének a kézműves „divíziónak”, továbbá egy savanyítóüzemet, ahol saját termésüket és a kistérség kerti feleslegét  tartósítanák. A tervek közt egy kis farm is szerepel, ahol nyulat, kecskét, baromfit tenyésztenének.

Figyelmébe ajánljuk

„Nem attól lesz valaki fényművész, hogy egy épületre vetít”

Kilencedik alkalommal rendezték meg Pécsett a Zsolnay Fényfesztivált július elején. A város 28 pontján hazai és külföldi alkotók mutatták be helyszínspecifikus munkáikat, amiket négy nap alatt több mint százezer ember látott. Szervezőkkel és művészekkel beszélgettünk az esemény hazai és nemzetközi jelnetőségéről, az utóbbi években egyre népszerűbbé váló fényművészetről, valamint a mesterséges intelligencia e területen történő hasznosításának lehetőségeiről.

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.