Több Szolnok megyei településen megszűnik az orvosi ügyelet

  • narancs.hu
  • 2023. május 13.

Kis-Magyarország

„Önök szerint mégis mi a búbánatot csináljak?” – kérdezi a túrkevei ellenzéki polgármester a Facebookon.

Júniustól már nem folytatja az orvosi ügyeleti szolgáltatást a cég, ami Mezőtúron, Túrkevén, Kétpón, Mesterszálláson és Mezőhéken biztosította az egészségügyi ellátást. Sallai Róbert Benedek korábbi LMP-s országgyűlési képviselő, most Túrkeve polgármestere azt írta, az Országos Orvos Ügyelet Kft. a Berettyó-Körös Többcélú Társulás teljes működési területét érintően felmondta a szolgáltatási tevékenységet május 31-től.

A polgármester így folytatja: „A 2015. évi CXXIII. törvény az egészségügyi alapellátásokról az ügyeleti ellátást állami feladatnak minősítette, ezáltal innentől kezdve az önkormányzat mozgástere leszűkül. Ugyanezen jogszabály egyik szakasza azonban kimondja, hogy az állami feladatellátást megelőzően a kormányzat tájékoztatja az önkormányzatot az ellátási feladatok átvételéről. Miután önkormányzatunk ilyen tájékoztatást a mai napig nem kapott, így feltételezhetjük, hogy a május 31-én megszűnő jelenleg ismert ellátás átvételével a Magyar Állam nem készült el, így az előbb hivatkozott jogszabály egy újabb szakasza átmeneti rendelkezést rendel el, hogy az önkormányzat gondoskodjon az állami átvétel megszervezéséig a feladatellátásról. Természetesen ehhez megoldási javaslatot és forrást nem rendel.”

Sallai úgy fogalmaz, nem tud semmit csinálni: „Honnan kerítsek a városba orvosokat, akik ügyeletben bizonytalan ideig, akár hónapokig ellátják az ügyeleti orvosi feladatokat úgy, hogy még azt sem tudni miből és hogyan tudjuk kifizetni?”

Szerinte az állam „egy nem túl jól működő ellátást egy sehogyan nem működő ellátássá” alakított. A polgármester azt javasolja, júniustól mindenki a 104-es számot hívja, ha baj van, addig is dolgoznak az ügyeleti ellátás megoldásán.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.