Májukat adták - Cserna-Szabó András-Darida Benedek: A nagy macskajajkönyv - avagy süssünk-főzzünk másnaposan

  • - barotányi -
  • 2013. március 23.

Könyv

A másnaposság tüneteit, formáját, lefolyását, gondoljuk, mindenki ismeri, ráadásul és zömmel saját tapasztalatból. Ám ha mégis sorvezetőre volna szükségünk, vagy éppen pusztán finoman másnapos hangulatban vagyunk, amikor a betűk már és még nem folynak össze a szemünk előtt, kitalálni sem tudnánk jobb olvasmányt, mint Cserna-Szabó és Darida szépen összerakott, remek fotókkal illusztrált macskajaj-könyvét.

A két szerző rendkívül szórakoztató, egyben tanulságos sztorik során át mesél - a téma komor súlyához képest kétségtelenül frivol hangon - arról, milyen meghatározó szerepet játszott az alkohollal vívott egyenlőtlen, mégis fordulatos küzdelem az emberiség tágan értelmezett kultúrtörténetében, s mennyi mindent köszönhet neki egy mai olvasó. Persze nem pusztán irodalmi szesztörténetet kapunk a kezünkbe, bár - ha csak egy-egy villanásra is - felvonul előttünk megannyi nagyivó szellemóriás, művész és történelmi nagyság. A sztorikkal, anekdotákkal könnyű kézzel bánnak, a forrásokat előzékenyen nem tüntetik fel (kinek is volna kedve véreres szemmel lábjegyzetek között bogarászni). Különben is: aki akar, utánanézhet valahány kedélyes és brutális tanmesének - mint azt jól tudjuk, a kocsmaasztalnál amúgy sem a filológiai pontosság a mérce, hanem a decispohár. Annyi biztos, hogy a tisztelt szerzők gondos zsűrizést végeztek a tollukra tűzött nagyivók kiválasztásában. Tintás görög filozófusok, borissza és züllött arab költők és megannyi szesztől és ambícióktól fűtött államférfi: Néró, Sztálin, Tito, Hruscsov vagy éppen ifjabb George Bush is leteszi a maga felespoharát az asztalra. És érkeznek az életüket folyamatos mámorban leélő literátus legendák: Baudelaire, Rimbaud, Verlaine majd Hemingway, Chandler, Bukowski, Simenon, Hunter S. Thompson, és a felsorolást a végtelenségig folytathatnánk. Néha kedvenc szerzőik bőrébe bújva, őket parafrazálva szólalnak meg - legyen bár a duktus forrása Bulgakov, Hrabal vagy éppen Moldova. A szerzők az analízist sem hanyagolják: Czeizel Endre nyomán számba veszik a magyar irodalom nagyjainak szenvedélybetegséggel kapcsolatos attitűdjét (táblázatos formában!), és a nagy alkoholista irodalmi legendák közül kitüntetett figyelemmel ajándékozzák meg Hajnóczy Pétert (különös tekintettel az önéletrajzi ihletésű regényhőseibe diktált, szó szerint halálos adag szeszekre).


 

De a könnyeden tárgyalt művelődéstörténeti nyersanyag pusztán a törzsanyag egyik felét adja - ehhez még 66 gondosan kiválogatott recept is társul, zömmel ínycsiklandó (s csak néha, s akkor is pusztán a másnaposan érzékeny gyomorra tekintettel émelyítő) ételek és italok, igencsak érzéki csomagolásban. Mindez természetesen üdvözlendő, hiszen mi sem segíti jobban a való világba való visszatérésünket, mint a szorgalmas konyhai elfoglaltság, melynek finoman illatozó jutalma alkalmas megkínzott szervezetünk őt megillető kényeztetésére. Abban már nem vagyunk biztosak, hogy a könyv lapjain sorjázó csemegék többsége tényleg oly sok segítséget nyújtana szervezetünknek abban, hogy felvegye a harcot az etil-alkohol, annak a máj által lebonyolított oxidációja következtében képződő acetaldehid, no meg az italainkban található többi alkoholféle együttes pusztító hatásával szemben. Víz, só, C-vitamin, B12-vitamin, tojás (jórészt a cisztein miatt) - ezeket biztosan igényli, a többi zömmel legenda és kedves kulináris hagyomány. De különben is: már az is segítség, ha finom és tápláló lesz az étel, mely visszatérít az életbe. (S ki ne hagyjuk: mennyire kívánjuk ilyenkor a savanyút!) Azonban szeretnénk mind a szerzők, mind az olvasók figyelmét felhívni arra, hogy a másnaposság tüneteit csak azoknál oldja (s náluk is csak látszólag!) a ráivás (lásd: gyógysör!), akiket amúgy is megkímélnek a macskajaj tünetei. A többiek (az italozók jó háromnegyede!) számára pusztán a tünetek súlyosbítására és napokra való elnyújtására alkalmas a rátöltés - de hát tudjuk: gyakorta ez is a cél.

Javított, bővített kiadás. Magvető, 2012, 347 oldal, 3490 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.