Könyvmelléklet

Kim Stanley Robinson: 2312

  • - sepi -
  • 2014. május 24.

Könyv

A 24. századra az emberiség kirajzott a Naprendszerbe, lakhatóvá tette a környező bolygókat és aszteroidákat, miközben a tönkrevágott Föld - nyomorgó lakóival együtt - afféle manifeszt rossz lelkiismeretként kering régi pályáján.

A címbeli évszám újabb paradigmaváltások idejét jelzi (eddigre túlestünk többek között a jégtakarók elolvadásán, a nemek forradalmán, az emberi test radikális átalakítása már hétköznapi lehetőség), de az csak a kötet zárlatában válik egyértelművé, hogy a következő fordulópont miben is áll. A 2312-ben két transzhumán lény bimbódzó szerelme és a gyanús szabotázsakciók utáni nyomozásuk adja Robinson apropóját arra, hogy minél részletesebben feltérképezze a kirajzás utáni civilizációt, precízen felvázolva a balkanizálódott Naprendszer gazdasági, politikai és kulturális viszonyrendszereit. Korábbi könyveihez (mint a Mars benépesítésének folyamatát vagy a globális felmelegedés következményeit taglaló trilógiái) hasonlóan Robinsont ezúttal sem izgatja különösebben a témában rejlő akció- és kalandpotenciál: a 2312-ben Bradburyt idéző lírai jelenetek (séta a Merkúron, állatok újratelepítése a kanadai vadonban) váltakoznak nagyrészt közérthetően fogalmazott okfejtésekkel forradalmakról és a kapitalizmus utáni világrendről. Ezért bár felütése a jövőben játszódó krimit ígér, Robinson regényében a rejtélymegoldás folyamata és az ehhez kapcsolódó, sokszor egy-két mondattal letudott dramaturgiai csúcspontok nagyrészt elsikkadnak az olvasóra zúdított, gondolatgazdag információk és a két főhős rezdüléseinek leírásai között. A 2312-ben a világteremtő aprólékosság maga alá gyűri ugyan a narratívát, viszont az érzékeny karakterrajzok és a pontos társadalmi megfigyelések mégis újraolvasásra ingerelnek - kiváltképp néhány különösen kompakt, szinte novellaként is működőképes fejezet esetében.

Fordította: Farkas Veronika. Agave, 2014, 576 oldal, 3780 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

Kamukéró

A lakástámogatási program a Fidesz-kormányok nagy találmánya. Ha az embereknek nincs pénzük lakást venni, akkor adjunk nekik támogatott hitelt – nagyjából ez a minta huszonöt éve.

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.

Nemtelen helyzetben

Egy hónapja éhségsztrájkol a vizsgálati fogságban Budapesten a német szélsőbaloldali aktivista, Maja T. A német média kifogásolja az ellene folyó eljárás és fogva tartásának körülményeit.