könyv

Samantha King: A döntés

  • Kránicz Bence
  • 2017. július 22.

Könyv

Bármi jöhet, de gyereket és kutyát nem ölünk – így szól a szórakoztatóipar egyik alaptörvénye, és ahogy az alaptörvényekkel általában lenni szokott, ezt is rendre áthágják. Egy szomorú véget ért öleb nemrég

Keanu Reeves karrierjének tett jót (a John Wickből már két részt forgattak), és a pszichológusból lett író, Samantha King regénye is nagy siker a tengerentúlon. Híresebb írókollégájához hasonlóan ez a King is a súlyos pszichopaták és kimondhatatlan rémtettek krónikásának mutatja magát: A döntés hősnője rögtön az első lapokon választani kényszerül, melyik gyerekét lője agyon a rájuk törő símaszkos gyilkos. Olvasson tovább, akinek van gusztusa!

Persze tovább olvasunk, mert meg lehet írni jól az ilyen gyerekgyilkosos ügyeket is, a dönteni kényszerülő anya lelki tusáját például a So­phie választ mutatta be meggyőzően. Ám Samantha King nem ismeri fel, hogy egy ilyen súlyos trauma maga alá gyűri az elbeszélés egészét, a lelőtt kisgyerek után nem lehet a Romana-füzetek nyelvén visszapillantani a hősnő és férje („fekete trikója megfeszült széles mellkasán”) megismerkedésére. Csak a fájdalom van, a néma sokk, az értetlen hebegés és az élethosszig tartó gyász – már ha komolyan vesszük, amit írunk. King néha úgy csinál, mintha komolyan venné, ilyenkor felmerül, hogy pszichothrillere titkon az egyik gyerekét a másiknál jobban szerető szülő bűntudatáról szól. A legtöbbször viszont a szerző megelégszik a feszülő trikókkal és az olcsó fordulatokkal, amelyekből a kelleténél többet is belezsúfolt jócskán túlírt könyvébe. Nem elég jó író ahhoz, hogy az őrület határán táncoló anya pszichológiáját megragadja. Pedig nem egy minőségi krimiből tanulhatott volna, mondjuk, Sébastien Japrisot-tól, aki A hölgy az autóban, szemüveggel és puskával, vagy kivált a Csapda Hamupipőkének kacskaringós történeteiben mesteri módon bizonytalanította el a hősnőit és az olvasóit is.

Fordította: Rácz Péter. General Press, 2017, 400 oldal, 3490 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.