A fogadó ország igénye vagy éppen engedélye alapján, Magyarország más nemzetekkel – például Franciaországgal – is kész együttműködni a Száhel övezet stabilitásának elősegítése érdekében"
– ezt írta a Honvédelmi Minisztérium a Szabad Európa kérdésére a csádi misszióról.
Az országba a miniszterelnök fia, Orbán Gáspár előkészítésével magyar misszió indulhat, mely során 200 katona utazik majd az országba. Bár ez korábban bizonytalanná vált, úgy tűnik, hogy a honvédség mégis belemegy a csádi misszióba. Ám az továbbra sem világos, miért.
Mahamat Idriss Deby ideiglenesen Csád elnöke, aki a világ egyik legelnyomóbb rendszerét működteti – a lakosság körében sem különösebben népszerű. Bár az igaz, hogy Csád a környező országokhoz képest stabil, de ez nem azt jelenti, hogy a béke szigete lenne. Február végén pl., mikor Szijjártó Péter külügyminiszter az országban járt, a csádi ellenzék vezetőjét katonák lőtték le.
"A fogadó ország átmeneti időszakára tekintettel és a stabilitás támogatása érdekében – a csádi fél kérésének megfelelően –
a magyar védelmi szerepvállalás előkészítése a közelgő elnökválasztást követően fog folytatódni, annak érdekében, hogy az a lehető legerősebb demokratikus támogatással rendelkezzen" – írta a Honvédelmi Minisztérium. Eszerint a május 6-i választásokig biztos nem utaznak katonák Csádba.
A honvédség szerint "a választást követően a csádi kormány és parlament döntésén múlik, hogy a védelmi együttműködés részleteit tekintve milyen konkrét formát fog ölteni, a kitelepülést a döntés megszületése után kezdjük meg". A Szabad Európa szerint a magyar katonák csak akkor mennek, ha a csádi parlament és elnök ismét felkéri őket.