A lengyelek nagyon helytelenítik, hogy Magyarországra menekült a politikusuk

  • narancs.hu
  • 2024. december 25.

Külpol

A társadalom 70 százaléka elítéli, hogy Marcin Romanowski egykori miniszter menedékkogért folyamodott.

A lengyelek majdnem 70 százaléka helyteleníti Marcin Romanowski volt igazságügyi miniszter-helyettes azon döntését, hogy menedékjogot kért Magyarországon, hogy elkerülje a lengyelországi vádelemlést – derült ki egy friss, több mint ezer fős lengyel közvélemény-kutatásból – írja a Typworld.com.

 
Marcin Romanowski
Forrás: Wikimedia Commons
 

Az egykori igazságügyi miniszter ellen a varsói bíróság európai letartóztatási parancsot adott ki, mielőtt Magyarországra menekült. Romanowskit többek között bűnszervezetben való részvétellel, támogatások meghamisításával és több mint 107 millió zlotyi, azaz 25 millió euró elsikkasztásával vádolják.

A kutatás alapján a lengyelek 69,9 százaléka rosszallását fejezte ki, amiért a politikus megpróbálja megkerülni a lengyel igazságszolgáltatást, ehhez képest mindössze 12,9 százalék nyilatkozott elismerően.

Érdekesség, hogy még Romanowski kormánypártja, a PiS szavazói is  többségben elítélők: 37 százalék nyilatkozott negatívan a menedékjog kéréséről, míg 26 százalék helyeselte. A PiS-szavazók jelentős 36 százaléka pedig bizonytalan volt a kérdésben.

Romanowski politikai menedékjogának híre még karácsony előtt derült ki. Orbán Viktor kifejezetten tagadta, hogy köze lenne hozzá, de közben azért aggódott kicsit a lengyel jogállamiságért.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.