A New York Times arról ír, hogy az Orbán-rendszer látszatdemokrácia

  • narancs.hu
  • 2018. december 26.

Külpol

Az Orbán-rendszer vajon mi?

A felszínen Magyarország demokrácia. De mi van a felszín alatt? — Ezzel a címmel közölt cikket a New York Times egyik karácsonyi lapszámában, ami arról szól, vajon hogyan lehetne definiálni ennek a sajátos rendszernek a jellegzetességeit: egy új típusú autokráciáról, egy régi típusú egypártrendszerről vagy valami másról van szó.

A hosszú cikkben szó esik a CEU-ügyről, a decemberi tüntetésekről, az állami média propagandára hasonlító működéséről, és a bíróságokról.

A CEU-ról például azt írja a cikk, hogy nem tiltották be, viszont technikai módszerekkel mégis elérték, hogy ne működjön Magyarországon, vagyis az eredmény ugyanaz, csak a módszerek különböznek.

A Yale Egyetem professzora a cikkben azt állítja, hogy Orbán retorikája a fasiszta vezetőkét idézi. Jason Stanley szerint nem nevezhető demokráciának az a rendszer, ahol az állam nem biztosítja a hozzáfárást az információkhoz a nyilvánosság számára.

false

 

Fotó: MTI

Figyelmébe ajánljuk

Fideszes nagymenőknek is feladhatja a leckét a választókerületek átvariálása

Egy miniszter, egy miniszterhelyettes, valamint a kormányszóvivő számára is új feladat lesz megnyernie a körzetét Pest megyében, amennyiben jelöltek lesznek 2026-ban is. Az pedig egyáltalán nem biztos, hogy az ellenzéket akkora csapás érheti, mint elsőre látszik. Megvizsgáltuk a fővárostól északra eső, a Fidesz által átrajzolni tervezett választókerületek helyzetét.