A szlovák elnök attól tart, országa Magyarország útjára lép

  • narancs.hu
  • 2023. június 3.

Külpol

Egy friss felmérés szerint csak a szlovákok 40 százaléka ért egyet azzal, hogy Oroszország a felelős az Ukrajna ellen indított háborúért.

Zuzana Čaputová úgy látja, hogy Szlovákiában egyre erősebb az orosz dezinformációs kampány, és országa az Európai Unió másik problémás államává válhat, olyanná mint Orbán Magyarországa – írja az rtl.hu a Politico cikkére hivatkozva.

Szeptemberben parlamenti választásokat tartanak Szlovákiában, és a közvélemény-kutatások adatai alapján jelenleg a Smer-SD, az „Irány – Szlovák Szociáldemokrácia” párt a legnépszerűbb a választók körében. A populista párt elnöke Robert Fico, Szlovákia korábbi miniszterelnöke, aki ellenzi Ukrajna támogatását az Oroszország által indított háborúban.

Zuzana Čaputová, Szlovákia köztársasági elnöke a Politiconak arról beszélt, hogy aggódik a Szlovákiában várható politikai változás miatt. Čaputová szerint ugyanis,

ha Fico pártja nyer, akkor Szlovákia külpolitikájában orbáni fordulat következhet be az ősszel.

Mint arra az elnök rámutatott, Szlovákia eddig stabil támogatója volt Ukrajnának, de egyre erősebb az orosz dezinformációs kampány, ami megosztja a szlovákokat, és aminek eredményeképp a közelgő választások elerodálhatják az Ukrajna iránti szimpátiát. Ennek máris megvannak a határozott jelei, egy friss felmérés szerint a szlovákoknak csak a 40 százaléka ért egyet azzal, hogy Oroszország a felelős az Ukrajna ellen indított háborúért, míg pl. ez az arány Lengyelországban 85 százalék.

Szlovákia nagyon nehéz időszakon megy át, nemcsak azt látom, hogy élesednek az ellentétek, hanem hogy darabjaira hullik a társadalmunk – mondta Zuzana Čaputová a Politiconak, hozzátéve, hogy bár jelenleg erős Nyugat-barát képet mutat Szlovákia, a felszín alatt burjánzanak az oroszpárti nézetek, amiket egyes szlovák politikusok, főként a Smer soraiban, segítenek terjeszteni. Zuzana Čaputová úgy látja, hogy mostanra mindent átszőtt a rendkívül aktív orosz dezinformáció, ami ellen a fiatal és sérülékeny szlovák demokrácia nehezen tud védekezni.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.