A Wall Street Journal szerint Elon Musk évek óta rendszeresen egyeztet Putyinnal

  • narancs.hu
  • 2024. október 25.

Külpol

A techmilliárdos más magas rangú orosz tisztviselőkkel is beszélt, és a kérésükre kapcsolgatja a Starlinket.

2022 vége óta rendszeres kapcsolatban áll Elon Musk Vlagyimir Putyin orosz elnökkel – tudta meg a Wall Street Journal.

Elon Musk 2022 októberében még azt mondta a nyilvánosságnak, hogy csak egyszer beszélt Putyinnal, még 2021 áprilisában, és akkor is csak az űrkutatásról volt szó. A lap cikke azonban – amit a Telex szemlézett – orosz, amerikai és európai tisztviselők beszámolói alapján azt írja, azóta több beszélgetésre is sor került Musk és az orosz elnök, valamint magas rangú orosz tisztviselők között. Az értesülések szerint az egyik ilyen tisztviselő Szergej Kirijenko, az elnöki hivatal vezetőjének első helyettese volt. A múlt hónapban az amerikai igazságügyi minisztérium egy nyilatkozatban azt állította, hogy Kirijenko közel 30 internetes domaint hozott létre az orosz dezinformáció terjesztésére, többek között a Musk tulajdonában lévő X-en.

A 2022 februárjában megindult orosz invázió után Musk eleinte határozottan kiállt Ukrajna mellett, majd – mint utóbb kiderült, némi juttatásért cserébe – rákapcsolta Ukrajnát a Starlink műholdas internetszolgáltatójára. Ugyanazon év szeptemberében viszont a szolgáltatás lekapcsolásával megakadályozta az ukránok egyik krími támadását, amelyet utólag ő maga is elismert. A SpaceX ezután kiterjesztette a Starlink használatára vonatkozó korlátozásokat Ukrajna támadó műveleteire. A Wall Street Journal azt írja,

ezek a lépések egybeestek a Kreml felől érkező, fokozódó nyomásgyakorlással.

A lap forrásai szerint Musk rendszeres beszélgetéseket folytatott magas beosztású orosz tisztviselőkkel, amelyek akkoriban „hallgatólagos fenyegetések” voltak a techmilliárdos ellen. Musk 2022 októberében már a békét sürgette, az oroszok feltételeinek megfelelően, vagyis a Krím további orosz megszállásával és a NATO-n kívüli ukrán semlegességgel együtt.

Musk az elmúlt években nyíltan ellenzi az Ukrajnának nyújtott segélyeket, ukrán tisztviselők szerint ráadásul az ország keleti és déli részét megszálló orosz erők elkezdték használni a Starlinket, amivel drónjaik hatótávolságát is növelni tudják. A lap az orosz hírszerzés egyik tisztviselőjétől azt is megtudta, hogy

tavaly év végén az orosz vezetés arra kérte Muskot, ne aktiválja a Starlinket Tajvan felett.

A kéréssel Kínának tettek szívességet. A washingtoni kínai nagykövetség képviselője azt mondta, hogy nem ismerik a konkrétumokat, és nem tudták kommentálni az esetet.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.