Elon Musk és az alternatív valóság gyártása

Élesített fegyver

Külpol

Bohózatnak indult Elon Musk beszállása a Twitterbe, de az angliai zavargások jól mutatják, hogy a keze alatt a platform a profi valóságtorzítás mintapéldánya lett.

Augusztus elején ijesztő képek érkeztek Nagy-Britanniából. Egy ruandai hátterű, de már walesi születésű 17 éves fiú július 29-én ismeretlen okokból gyerekeket késelt meg a Liverpooltól néhány kilométerre lévő, 94 ezres Southportban; három 6 és 9 év közötti korú kislány bele is halt a sérülésekbe. A brutális támadás miatt több angliai városban tüntetések szerveződtek. E megmozdulásokra gyorsan rátelepedett a szélsőjobboldal, a hírhedt neonáci Tommy Robinsonhoz köthető English Defence League országszerte megjelent a demonstrációkon. Rendőrökkel verekedtek, köveket dobáltak, szemeteskukákat égettek, de Liverpoolban felgyújtottak egy könyvtárat és egy ételosztó központot is, míg máshol pogromszerű helyzetet előidézve támadtak meg hoteleket és mecseteket.

Szóbeszédből pogrom

Annak egyik oka, hogy a figyelem több család tragédiájáról a rasszista zendülések felé terelődött, az álhírek szándékos vagy szándékolatlan terjedése-terjesztése volt, ami ezúttal egészen elképesztő méreteket öltött. A gyilkos támadás után kevesebb mint két órával az X (Twitter) közösségi hálózat European Invasion névre hallgató felhasználója kiírta, hogy az elkövető „állítólag muszlim bevándorló”. Ez aztán gyorsan meg is jelent az orosz állami propagandának gyakran hitelt adó Channel3 Now névre hallgató portálon. E cikket – természetesen független forrásként – kisvártatva már idézte is a szintén az orosz kormányzat által irányított RT csatorna és a TASZSZ hírügynökség. Az „információ” annyira széles körben kezdett tényként terjedni, hogy a brit hatóságok augusztus 1-jén minden szokást felrúgva inkább közzétették a fiatalkorú elkövető adatait, hátha ezzel meg tudják akadályozni a bevándorlás ellen tüzelő pletykákat.

Ahogy az lenni szokott, már kevesek agyáig jutott el, hogy az elkövető Walesben született, mert épp elég volt az, hogy a szülei ruandaiak. A tüntetések eldurvulásakor sokan azt is tudni vélték, hogy az elkövető gumicsónakban érkezett az országba 2023-ban, mások szerint muszlim volt – holott sem a késelő fiatal nem az, sem a szülei. Egy hamis név is elterjedt, hogy valójában ki is a támadó.

Az ősforrásokat azért is nehéz ellenőrizni, mert a tüntetések eldurvulása idején egy ciprusi luxusszállóba menekült Tommy Robinson például „csak” megosztotta az X-en azt az álhírt, hogy letartóztatták az egyik tüntetést szervező férfit; Newcastle-ben pedig egy állítólagos savtámadásról kezdtek beszélni az emberek, miközben ilyesfajta bejelentés nem érkezett a rendőrségre. A beszámolók szerint a háborús hangulatot az is szította, hogy ezeket a híreket olvasva sokan inkább bezárták a boltjaikat, vagy nem mertek kimenni az utcára.

Az álhírek forrásaiként két platformot szokás emlegetni. Az egyik az eleve nehezen ellenőrizhető Telegram, amely közleményben jelezte is, hogy „aktívan figyelik a helyzetet és eltávolítják az erőszakra felhívó csatornákat és bejegyzéseket”. A másik az X, ahonnan viszont nemhogy bocsánatkérés nem érkezett, de a tulajdonos, Elon Musk maga is megosztott egy olyan bejegyzést, amely szerint az új brit kormányfő egy Falkland-szigeteki fogolytáborba küldené a szélsőjobbos tüntetőket. Musk később szó nélkül eltüntette a bejegyzést, de addigra becslések szerint csak rajta keresztül 1,8 millióan látták ezt a hülyeséget. Ami amúgy jól kiegészítette a még csak az országban sem tartózkodó Musknak a brit kormány felé címzett kritikáit.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.

„Itt nyugszik fiam, Marcel”

A holokauszt minden tizedik áldozata magyar volt. Köztük azok is, akiket a kevéssé közismert északnémet lágerrendszerben, a Neuengammében pusztítottak el. Miért fontos az emlékezés, és hogyan fest annak kultúrája? Mit tehetünk érte, mi a személyes felelősségünk benne? Hamburgban és a környező városokban kerestem a válaszokat.

 

Nacionalista internacionálé

Felejtse el mindenki az ósdi románozást vagy szlovákozást, a 2020-as évekre megújult a szélsőjobb: elsősorban a Nyugatot szidják egymás helyett. Június 9. után az Európai Parlamentben már pártcsaládjuk is van.