Az Egyesült Államok rátenné a kezét egy fontos ukrajnai gázvezetékre

  • narancs.hu
  • 2025. április 13.

Külpol

Egyesek gyarmati típusú követelésnek nevezik a Trump-kormány ötletét.

Az Egyesült Államok azt követeli Ukrajnától, hogy adja át ellenőrzését egy kulcsfontosságú gázvezeték felett, amelyen keresztül orosz gáz jut el Európába – számolt be a Reuters. Egy magas rangú kijevi közgazdász „gyarmatosító jellegű zsarolásként” jellemezte a Trump-kormány pozícióját. A vezeték az oroszországi Szudzsa városát köti össze az ukrajnai Ungvárral. Mivel a Gazprommal kötött ötéves szerződés januárban lejárt, Ukrajna leállította a gázszállítást.

A legutóbbi amerikai javaslat az eredetinél jóval „maximalistább”. Az USA nemcsak 500 milliárd dollár értékű ásványkincset, olajat és földgázt követel, hanem azt is, hogy az amerikai Nemzetközi Fejlesztési Pénzügyi Társaság vegye át a gázvezeték irányítását. Volodimir Landa, a kijevi Gazdasági Stratégiai Központ közgazdásza szerint az amerikaiak „mindent akarnak, amit csak lehet”, de úgy véli, Ukrajna nem fogja elfogadni a „gyarmati típusú” követelést.

Az elnök hajthatatlan

Zelenszkij korábban maga vetette fel, hogy a Trump-kormány közösen fejleszthetné Ukrajna nyersanyagkészletét, fegyverekért cserébe. Trump azonban nem hajlandó biztonsági garanciákat adni vagy fegyvert szállítani, a nyersanyagokat viszont továbbra is követeli. Állítása szerint Zelenszkij „visszatáncol az egyezségtől”, és ha nem írja alá, „nagy bajba kerülhet”. Zelenszkij csütörtökön azt mondta: csak akkor hajlandó megállapodásra, ha a bevételeken felearányban oszlanak meg. „Csak azt védem, ami Ukrajnáé. [A megállapodásnak] mindkét fél számára előnyösnek kell lennie. Ez a helyes út.”

Eközben Keith Kellogg, az USA különmegbízottja azt állította, félreértették, amikor a Timesnak adott interjúban Ukrajna felosztásáról beszélt. Később pontosított: nem megosztásra, hanem egy „tűzszünet utáni biztonsági jelenlétre” gondolt, amely támogatja Ukrajna szuverenitását.

Pénteken Trump különmegbízottja, Steve Witkoff tárgyalt Vlagyimir Putyinnal Szentpéterváron. Witkoff állítólagos javaslata szerint Oroszország megkapná azt a négy ukrán megyét, amelyet követel – köztük olyat is, amely jelenleg Ukrajna ellenőrzése alatt áll, és egymillió ember otthona. Ezzel párhuzamosan az Ukrajnát támogató védelmi koalíció rekordösszegű, 21 milliárd eurós katonai segítséget jelentett be. A szövetségesek Putyint azzal vádolják, hogy késlekedik az Ukrajna által elfogadott 30 napos tűzszüneti egyezmény aláírásával.

Szombatra virradóra Oroszország újabb légitámadásokat hajtott végre civil célpontok ellen. Három raktár megsemmisült Kijevben, két ember megsérült. Március 11. óta 70 rakétát és 2200 drónt lőttek ki Ukrajnára. Zelenszkij szombaton megemlékezett Pavlo Ivanov 26 éves vadászpilótáról, aki F–16-os bevetés közben halt meg. Mint mondta, az ukrán légierő hősiesen védi az országot az orosz támadásokkal szemben.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”