Ellentétesen értékelték Ausztria vezetői a CEU költözését

  • Narancs.hu/MTI
  • 2018. december 4.

Külpol

Sebastian Kurz néppárti (ÖVP) kancellár szerint az osztrák főváros számára ez "pozitív gyarapodást" jelent, Heinz-Christian Strache alkancellár bírálta a "vándoregyetem" áttelepítését.

Strache, a kisebbik koalíciós párt, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) elnöke kijelentette: a CEU egy úgynevezett "vándoregyetem", amelynek nincs kampusza az Egyesült Államokban - közölte az MTI. Az nem lehet, hogy a CEU ne feleljen meg azoknak az alapelveknek, amelyek az egyetemekre rendszerint vonatkoznak - tette hozzá.

Az APA osztrák hírügynökség kifejtette: az alkancellár ezzel nyilvánvalóan arra a magyar jogszabályra utalt, amely előírja a Magyarországon akkreditált külföldi egyetemeknek, hogy a származási országukban is nyújtaniuk kell képzéseket.

Bár a CEU 2018 eleje óta teljesíti ezt a feltételt, a magyar kormány nem hajlandó aláírni azt a megállapodást, amelyet több mint egy évvel ezelőtt véglegesítettek New York állammal, és emiatt az 1991-ben megalapított egyetem most kénytelen programjainak egy részét Bécsbe költöztetni.

A CEU hétfőn közleményben tudatta, hogy az egyetem minden amerikai akkreditációjú programját Bécsben indítja el 2019 szeptemberében. Jelezték: az intézmény megőrzi magyar egyetemi akkreditációját. A magyar kormány szóvivője, Hollik István a bejelentést követően felhívta a figyelmet arra, hogy a CEU számos képzését továbbra is Budapesten tartja.

Az ügy nem maradt szó nélkül a nemzetközi sajtóban, erről itt írtunk részletesebben:

Hírünk a nagyvilágban: Így értékelte a nemzetközi sajtó a CEU-ügyet

Az egyetemet "ki rúgták", "ki tették" az országból - írják. A BBC szerint politikai csatározások zajlanak a háttérben, a Reuters pedig emlékeztet: nem ez az első eset, hogy egy Soros-intézménynek távoznia kellett. A világ vezető lapjai, többek között a Reuters, a New York Times, a Bloomberg, az NBC és a BBC is beszámolt a CEU távozásáról.

Figyelmébe ajánljuk