Elon Musk: Csak az AfD mentheti meg Németországot

  • narancs.hu
  • 2024. december 20.

Külpol

A világ leggazdagabb embere nekilátott az európai politika megváltoztatásának is.

Az Egyesült Államokban már Donald Trump egyik legfontosabb bizalmi embere lett Elon Musk, de a világ leggazdagabb embere minden jel szerint nem áll meg az amerikai politikánál: ezúttal Németország szerinte megfelelő irányáról fejtette ki a véleményét, és a magát korábban kifejezetten liberálisnak valló üzletember gyorsan be is állt a szélsőjobb mögé:

„Csak az AfD mentheti meg Németországot”

– írta saját platformján, az X-en. Musk arra reagált, hogy a jövő évi előrehozott németországi választásokon a kereszténydemokraták kancellárjelöltje, Friedrich Merz elmondta,  rossz példának tartja Musk és az argentin elnök, Javier Milei tevékenységét, valamint elzárkózott az AfD-vel való együttműködéstől.

A pártot országosan nagyjából 20 százalék környékén mérik, de szeptemberben a türingiai tartományi választásokat megnyerte.

Musk támogatása könnyen pénzt is jelenthet: bár az AfD-hez még nem jelentkezett be támogatónak, a héten kiderült, hogy Musk  akár 100 millió dollárral, mintegy 40 milliárd forinttal támogathatja Nigel Reform egykori Brexit-pártját, a ma már Reform U.K. név alatt futó pártot. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”