Észak-Korea némi nyitásra készül

  • narancs.hu
  • 2024. augusztus 15.

Külpol

Kim Dzsongun fellendítené a "baráti" országokból érkező turizmust.

Közel öt év után Észak-Korea újra látogathatóvá teszi Szamdzsijon városát a külföldi turisták számára. A BBC arról tudósít, hogy eddig egy kínai és egy észak-koreai turisztikai ügynökség jelentette be, hogy hamarosan utakat szervezhetnek a hegyvidéki városba. Ugyanakkor Észak-Korea csak az általuk „barátinak” tartott országokból vár látogatókat.

Szamdzsijon Észak-Korea legmagasabb hegyénél, a 2744 méteres Pektu-hegy lábánál fekszik a kínai határ közelében. A város jelentős felújításokon esett át az elmúlt években – írja összefoglalójában a Telex. Kim Dzsongun észak-koreai vezető idén júliusban jelentette be, hogy a helyi repülőtér újjáépítését is tervezik, egy katonai síbázist pedig üdülőhellyé alakítanak át, valamint új vasutakat és szállodákat építenek a külföldi turisták számára. A diktátor ekkor azt mondta:

a nemzetközi turizmus fellendítése a „baráti” országokból érkező látogatókra vonatkozik.

Chad O'Carroll, az amerikai Korea Risk Group elemzőcég vezérigazgatója szkeptikus a bejelentéssel kapcsolatban. „Hiszem, ha látom” – mondta a BBC-nek. Szerinte idén decemberben még nem indul be a turizmus Észak-Koreában, mert még nem készült el minden fejlesztés Szamdzsijonban.

Az egyébként is zárkózott Észak-Korea a koronavírus-járvány kitörésekor, 2020 elején szigetelte el magát teljesen a külvilágtól, és csak 2023-ban kezdték el enyhíteni a bevezetett korlátozásokat. Az első külföldi turistacsoportot négy év után engedték be az országba, de ez is csak egy oroszokból álló, szűk kör számára vált lehetővé.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódás és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

A mesék előtt

  • - turcsányi -

Ha érte valaha is kultúrsokk Magyarországot, az 1975 februárjában esett, amikor a Filmmúzeum (ma Belvárosi Színház) – a megvásárlásához képest egy kerek esztendei erőgyűjtés után – bemutatta Pier Paolo Pasolini Dekameron című filmjét.

Tarkóig elmerülni

Reagan a gonosz birodalmának nevezi a Szovjetuniót; megindul az űrfegyverkezési program; az Egyesült Államok lerohanja Grenadát; megjelenik a Microsoft Word; a MASH fináléja máig megdönthetetlen nézettségi rekordot hoz a tévében; kijön a Thriller legendás videóklipje Michael Jacksontól; az Oscart pedig a Gandhi nyeri.

Mivel, uram, s ki nélkül?

Nagy vitát kavart, hogy miért nincs opera-előadás immár két éve a szegedi Dóm téren. A vezetés gazdasági szempontokkal érvelt: nincs rá támogatás, illetve a műfaj már nem tölti meg két-három estére a 4 ezres nézőteret. Talán erre is lett egyfajta válasz, hogy ismét az István… került színpadra, Novák Péter rendezésében, aki inkább egyfajta misztériumkoncertként tálalja a történetet, a nyitányt az 1983-as ősbemutató fényképeivel illusztrálva.

A láthatatlanok

„Van nevem, de nehezen kimondható. Ezért a magyar nevem Ildi.” „Amikor eljöttem, a feleségem terhes volt. Hat éve vagyok itt. Még soha nem találkoztam a gyerekemmel, csak okostelefonon keresztül.” „Lehet, hogy soha nem megyek haza.

Boldogtalanság, gyere haza

Ahogy egy kritikusa is megjegyezte, „van, akinek ez idegesítő”. Igen, lehet zavaró az író „kalandozó” beszédmódja, ahogy belekezd egy mondatba, majd abban egy újabbat generál, csak mert más téma jutott eszébe; vagy ahogy letér a megkezdett csapásról, hogy aztán oldalakkal később térjen vissza hozzá.

Russzkij karablj, igyi na huj!

A társadalom totális kontrolljára törekvő NER (azaz Orbán Viktor) az ún. Szuverenitásvédelmi Hatóság (SZH) létrehozásával a kormánytól független sajtót és civil szerveződéseket akarja szoros megfigyelés alá helyezni.