Kijev szerint megkezdődtek a tárgyalások Moszkvával a kurszki betörés során ejtett orosz hadifoglyok és az ukrán hadifoglyok cseréjéről – írja a Financial Times nyomán a hvg.hu.
Dmitro Lubinyec ukrán ombudsman szerda este nyilatkozta az ukrán sajtónak, hogy a párbeszédet orosz kollégája kezdeményezte. Az ukrán katonai hírszerzés pedig a Financial Times érdeklődésére megerősítette, hogy valóban fogolycserén dolgoznak.
Orosz tisztviselők korábban arról beszéltek, hogy Moszkva felfüggesztheti a fogolycserét. Lubinyec azonban most azt nyilatkozta, a Tatjana Moszkalkovával folytatott egyeztetése reményt adott neki, hogy a harcoló felek hamarosan mégis tető alá hozhatnak egy újabb cserét.
„Proaktív volt a beszélgetésünk ebben a kérdésben” – mondta Lubinyec, hozzátéve, hogy Moszkva és Kijev „információt cserél” egymás foglyairól. „Vannak kiemelt kategóriák, melyek cseréjére készen állunk. Elsősorban a súlyos sebesültek tartoznak ide, másodsorban az ukrán nők, harmadsorban pedig mindenki más, aki fogságba került.”
Lubinyec azt mondta, tájékoztatta az ENSZ-t és a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságát, hogy „megvédik az orosz hadifoglyok jogait, és Ukrajna bármikor kész a genfi egyezményen alapuló cserefolyamatok folytatására”.
Ukrajna hivatalosan nem közölte, hogy a kurszki betörés során összesen hány orosz katonát ejtett foglyul, de a lap tudósítóinak nyilatkozó kormányhivatalnokok és a kurszki határvidéken tartózkodó ukrán katonák szerint „százakat”. Csütörtökön az ukrán belbiztonsági szolgálat, az SZBU egyik tisztségviselője annyit közölt, hogy csak az ukrán különleges erők 102 oroszt ejtettek foglyul a kurszki térségben az orosz 488. motorizált lövészezred és a csecsen Akhmat egység katonái közül.
A jelek szerint a Kurszkba vezényelt, és ott tömegesen ukrán fogságba kerülő orosz katonák között akadtak orosz sorkatonák is. Ez pedig meglehetősen érzékeny téma Oroszországban: a sorkatonák zömében 18-19 éves fiatalok, akik az egyéves kötelező kiképzésükön vesznek részt, és akikkel kapcsolatban Putyin a háború kezdetén megígérte, hogy nem fogják őket az ukrán frontra küldeni. Oda végül jól fizetett szerződéses katonák, zsoldosok, illetve börtönből a harctérre kiengedett bűnözők mentek – írja a 444.
Viszont most a harcok orosz területen zajlanak, és független orosz lapok több tucatnyi olyan esetről értesültek, amikor sorkatonai szolgálatukat teljesítő fiatalok tűntek el Kurszkban. A New York Timesnak az orosz katonai szolgálat alól kibújni próbálóknak segítő civil szervezet vezetője, Grigor Szverdlin arról beszélt, hogy úgy tudják, azok a sorkatonákat, akiket kiképzésre a kurszki régióba vezényeltek, és akik az ukrán betöréskor visszavonultak, azóta visszaküldték a területre, hogy harcoljanak. Szervezetüket több mint 20 sorkatona vagy családtagja kereste meg, hogy segítsenek megúszni a harcot.
A fogolycsere-tárgyalások Ukrajna kurszki betörésének tizedik napján kezdődtek meg.