Európa ellenáll a nacionalistáknak – Az EP-választások 5 legfontosabb tanulsága

Külpol

Elmaradt a szélsőjobboldali áttörés, szélesebb kormányzó koalíció jöhet a következő EP-ben.

Hétfő hajnalra az Európai Parlament honlapján megjelent a 28 tagállamból beérkező eredményekre és becslésekre alapuló összeurópai mandátumkalkuláció. Bár több országból még csak exit poll adatok vagy előzetes eredmények vannak, a trendek jól kirajzolódnak.

Íme, a választások 5 legfontosabb tanulsága:

1. A két nagy párt a várakozásoknak megfelelően gyengült

Első helyen az Európai Néppárt (EPP) végzett 179 mandátummal, a második a Szocialisták és Demokraták szövetsége (S&D) lett 150 hellyel. Mindkét nagy pártcsalád 37 helyet veszített a 2014-es eredményéhez képest, és az Európai Parlament történetében először ketten együtt sem tudnak többséget alkotni. A különbség az EPP és az S&D között 29 mandátum, ami a britek távozásával 40-re nőhet (a 11 brit munkáspárti szék elvesztésével).

false

Ezzel együtt a két hagyományos gyűjtőpárt nem omlott össze, és továbbra is vezető – ha nem is egyeduralkodó – szerepet fognak játszani Európában. Mindketten elkönyvelhetnek biztató győzelmeket is, a szocialisták például Spanyolországban vagy Hollandiában, az EPP Görögországban vagy Ausztriában.

2. Centrista nagykoalíció vezetheti a következő Parlamentet

A Zöldek és a várhatóan Emmanuel Macron pártjával kiegészülő liberálisok (ALDE) a választás győztesei közé tartoznak, előbbiek 18, utóbbiak 37 székkel erősödtek 2014-hez képest. Az EPP-nek és az S&D-nek már a liberálisokkal is simán megvan a többsége, a zöldekkel együtt pedig kétharmados fölénybe kerülhetnek az európapárti erők. A centrista többséget az sem veszélyezteti, hogy a nagy frakcióknak vannak billegő tagjaik: az EPP-ben a Fidesz, az S&D-ben a román szocialisták, az ALDE-ben a cseh kormánypárt tagsága kérdéses.

Az EP-t irányító más koalíció nem igazán képzelhető el, sem az Orbán Viktor által szorgalmazott néppárti-populista egyesülés, sem a Frans Timmermans által belengetett Ciprasztól Macronig tartó szövetség nem érné el a 376 mandátumos többséget.

3. Elmaradt a szélsőjobboldali áttörés

Az euroszkeptikus, populista, szélsőjobboldali erők vegyes eredményeket értek el. Franciaországban, Olaszországban, Lengyelországban és Belgiumban jól szerepeltek; Németországban, Ausztriában és a skandináv tagállamokban inkább a várakozás alatt.

Jelenleg három frakció van a Néppárttól jobbra, ezek között várhatóan lesz egységesülési törekvés, de a hivatalos mandátumkalkuláció alapján összesen is csak 172 mandátumra számíthatnak, és a Brexittel jelentősen meggyengülnének, mivel Nigel farage Brexit-pártja 29 parlamenti helyet szerezhet. A populista tábor így a mandátumok egyharmadától is elmarad, még akkor is, ha a mainstream frakcióktól vagy a függetlenek közül a későbbiekben csatlakoznak hozzájuk. Eleve eltúlzottnak tűntek a „blokkoló kisebbségtől” való félelmek, de most már biztosnak látszik, hogy ez matematikailag sem fog összejönni.

4. A Fidesz erősödve is gyengült a Néppártban

13 mandátumával a Fideszé lehet a harmadik legerősebb nemzeti delegáció az EPP-ben a német CDU/CSU és a lengyel Polgári Platform mögött, megelőzve az olasz, a francia és a spanyol néppártiakat. Ez azonban csak első ránézésre jó hír Orbán Viktornak, mivel az EPP-ben pont a franciák, az olaszok és a spanyolok számítottak a támogatóinak. Ebben a három nagy tagállamban látványosan nem jött be a jobbközép pártoknak a jobbra tolódás, ez, a Strache-botrány és a matematikai szükségszerűség nagy biztonsággal háttérbe szorítja az EPP-n belül az orbáni vonalat, ami szerint nem a liberálisokkal és a baloldallal, hanem populista szélsőjobbal kellene együttműködni.

A Fidesz néppárti szövetségesei közül a szlovén SDS 4, az RMDSZ 2 mandátumra számíthat, ez így együtt már jelentős érv lehet amellett, hogy az EPP ne rúgja ki a Fideszt, ha a legerősebb frakció akar maradni. Ugyanakkor  a liberálisokkal és a szocialistákkal való együttműködés miatt mégis szükségessé válhat a szakítás a Fidesszel. Az előttünk álló időszak egyik nagy kérdése, hogy hajlandó lesz-e engedményekre Orbán a maradásáért, és hogy ezek elegendők lesznek-e néppárti szövetségeseinek.

5. Kezdődhet az osztozkodás a pozíciókon

A parlamenti frakciók, valamint az állam- és kormányfők keddi találkozója után többet tudunk majd az uniós vezetői posztokért zajló verseny állásáról. Mindenesetre a választási eredmények tükrében az Európai Bizottság elnöki posztjára pályázó egyik csúcsjelöltet sem nevezhetjük egyértelmű nyertesnek. Ha valaminek, akkor a magas részvételnek örülhet Manfred Weber és Frans Timmermans, mert ez erősíti a parlament legitimációját, és legalábbis nehezebben magyarázhatóvá teszi, ha az Európai Tanács végül nem csúcsjelöltet jelöl a Bizottság élére.

Érdemes arra is emlékeztetni, hogy megüresedik az Európai Parlament és az Európai Tanács elnöki széke is. Az erőviszonyokat elnézve biztosan megváltozik az a helyzet, hogy mindhárom vezető pozícióban EPP-s politikus ül. Logikus lenne, ha a három legnagyobb frakció egymás között osztaná el ezeket a helyeket.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.