Az 5 legfontosabb ok, amely Theresa May kudarcához vezetett

  • narancs.hu
  • 2017. június 11.

Külpol

Elbizakodottság és bénaság sajátos keveréke vezetett a brit konzervatívok abszolút többségének elbukásához.

Történelmi győzelemre készült a június 8-i előre hozott választáson Theresa May brit miniszterelnök. Végül pártja nem túl acélos, de azért kényelmes többségét is elbukta a parlament alsóházában, így az északír unionista párt támogatásán múlik, egyáltalán kormányt alakíthat-e. Eközben a Munkáspárt Jeremy Corbyn vezetésével 2001 óta a legjobb eredményét érte el.

How Theresa May lost it

alfway through Britain's seven-week snap election campaign, some in Theresa May's team came to the conclusion that they had a problem - the candidate. At a gathering of senior staff in Conservative campaign headquarters in central London, one of May's top operatives told the sitting prime minister that she risked crashing and burning like Sarah Palin did in 2008.

A Politico újságírói hosszú, főleg tory pártvezetőkkel folytatott háttérbeszélgetéseken alapuló cikkben jártak utána, mi vezetett a méretes kudarchoz. Öt pontban szedtük össze a legfontosabb tényezőket:

1. A választás maga

Utólag ki nem kényszerített hibának tűnik May részéről az előre hozott választás áprilisi meghirdetése. Mandátumát elsősorban azért szerette volna megerősíteni, hogy pártján belül elhallgattassa a Brexit ellenzőit. Erős volt a nyomás kabinetfőnökei – Fiona Hill és főleg Nick Timothy – felől is, akik David Cameron korábbi miniszterelnök programja helyett a sajátjukat szerették volna megvalósítani.

2. Elzárkózás a választóktól és a párttagoktól

Számos konzervatív politikus panaszkodott arról a háttérben, hogy a kampányt May és tanácsadóinak nagyon szűk köre irányította. A fontosabb lépéseket nem futtatták meg a párttagok között, és nem végeztek elég fókuszcsoportos felmérést sem. „Mindennek Mayen kellett keresztülmennie. Ha összesen három embered van a szobában, az talán segít a határozott kormányzásban, de biztosan nem szerencsés a kampányban” – nyilatkozta egy bennfentes.

false

 

Fotó: MTI/EPA – Facundo Arrizabalaga

3. Pártprogram-katasztrófa

Míg May elsősorban a stabil Brexit-tárgyalások meglehetősen homályos ígéretére építette kampányát, konkrét ígéretei mind visszafele sültek el. Ilyen volt az a javaslat, amely a szociális ellátás költségeinek egy részét az elhunytak örökségéből vonta volna le, vagy a rókavadászat megkönnyítésének ötlete, ami szintén idegesítette a választókat. Ezek a politikai bakik főleg a munkáspárttól korábban elfordult idősebb szavazókat lökhették vissza Corbyn táborába.

4. Az ellenfél lebecsülése

A toryk zuhanórepüléséhez nem kis mértékben járult hozzá, hogy egyszerűen képtelenek voltak elképzelni Jeremy Corbyn Munkáspártjának ilyen mértékű megerősödését. A Labour radikálisabb javaslatai ellen ezúttal nem hatott a negatív kampány, a választók lázadni akartak a megszorítások és az azokat képviselő politikai elit ellenében.

5. Gyenge személyiség, elmért kampány

Hiába helyezte kampányának középpontjába a stabilitást, a reflektorfényhez még nem egészen hozzászokott May a kamerák előtt sokkal bizonytalanabbul mozgott, mint például Cameron, és a nyílt vitákat kerülte is ellenfeleivel. „Akiben van egy csöppnyi tárgyszerűség, beláthatja, hogy May nem egy természetétől fogva magabiztos, könnyed előadó” – mondta erről Ayesha Hazarika, Ed Miliband korábbi tanácsadója. Elbizakodottságuk miatt ráadásul a kampány menetét is rendesen elmérték a konzervatív spin doctorok: May idejének jelentős részét nem a végül billegőnek bizonyuló körzetekre fordította, hanem olyan választókerületekben korteskedett, ahol gyakorlatilag esélye sem volt nyerni.

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."