Kereskedelmi háború lehet Trump vámpolitikájának következménye

  • narancs.hu
  • 2025. február 2.

Külpol

Azonnali extra vámokat vetett ki Donald Trump három legnagyobb kereskedelmi partnerére. A válasz nem késett, kérdés, mi lesz a csapás-ellencsapás eredménye.

Viszontvámokat vet ki Kanada az Egyesült Államokból érkező importárura, mondta Justin Trudeau miniszterelnök, és hasonlóan nyilatozott Claudia Sheinbaum, Mexikó elnöke is. Kína egyelőre nem részletezte, milyen válaszlépéseket léptet életbe. Donlad Trump egyik első intézkedéseként február elsejétől - valójában keddtől, tehát feburár 4-től - extra vámokat vetett ki a Kanadából, Mexikóból és Kínából érkező importárura. Az eredeti tervek még márciusi bevezetésről szóltak, ám január 31-én mégis az a döntés született, hogy az új vámok lényegében azonnal életbe lépnek.

Ennek folyományaként a kanadai és a mexikói importot 25, a kínait pedig 10 százalékos vámteher sújtja majd. Az európai kereskedelem első körben kimaradt a vámoltatásból, de az elnök azt mondta, az unió sem marad ki a sorból. Az Egyesült Államok három legnagyobb kereskedelmi partnere Kanada, Mexikó és Kína, a döntés tehát kulcsfontosságú – és nem csak az amerikai lakosság számára.

Bár a kanadai import gáz és energia tarifája csak 10 százalék extra vámot kap – annak érdekében, hogy a lakosság terhei ne emelkedjenek rendkívüli mértékben –, Kanada azt jelentett be, hogy hasonló, tehát 25 százalékos viszontvámot vetnek ki az Egyesült Államokból érkező termékekre. Mexikó is egyértelművé tette, hogy viszontadóztatást vezet be. Kína egyelőre nem jelentett be új adókat, csak annyit közölt, hogy lesz következménye az amerikai döntésnek.

A valódi probléma nem az, hogy az amerikai háztartásoknak többet kell majd fizetni az avokádóért vagy a benzinért. Sokkal inkább az, ha ez a trend elkezd terjedni, vagyis ha az országok elkezdenek vámokat és büntetőadókat kivetni az importtermékekre. Ez ugyanis átterjedhet a világkereskedelem egészére, s nemcsak megdrágítja azt, hanem az ellátási láncok működését is alapvetően befolyásolhatja negatív irányba, írja a Yahoofinance a Reutrersra és a Bloombergre hivatkozva.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”