Kína továbbra is támogatja a Prigozsin-puccs után is Oroszországot

  • narancs.hu
  • 2023. június 26.

Külpol

Hivatalosan is biztosították erről Oroszországot, de kivárták, a zendülés végét, amikor mindennek lényegében már nem volt tétje.

Kína továbbra is támogatásáról biztosította Oroszországot és Vlagyimir Putyint,

aki 23 éves uralmának legsúlyosabb válságával nézett szembe a hétvégén a Prigozsin-féle puccskísérlet miatt  – írjaCNN. Kína kiállása nem meglepő, mivel Hszi Csin-ping fontos partnerként tekint Putyinra.

Egy nappal azt követően, hogy a Wagner zsoldosai visszafordultak a Moszkva felé tartó menetelésük során, véget vetve a Jevgenyij Prigozsin által indított felkelésnek, Kína közzétette első kommentárját arról, amit Putyin "fegyveres lázadásnak" nevezett.

"Ez Oroszország belügye" – jelentette ki a kínai külügyminisztérium szóvivője egy szűkszavú nyilatkozatban, amelyet vasárnap késő este tettek közzé az interneten. "Oroszország baráti szomszédjaként és az új korszak átfogó stratégiai koordinációs partnereként Kína támogatja Oroszországot a nemzeti stabilitás fenntartásában, valamint a fejlődés és a jólét elérésében" – állt a közleményben.

A gondosan kidolgozott kínai nyilvános állásfoglalás viszont jóval azután hangzott el, hogy a rövid lázadás véget ért, vagyis azt követően, hogy Prigozsin szombaton beleegyezett, visszavonja csapatait a Kremllel kötött egyezség keretében és Belaruszba vonul száműzetésbe.

A Prigozsin-puccsot követően vasárnap Pekingbe repült Andrej Rugyenko orosz külügyminiszter-helyettes, hogy megerősítse a két ország közötti partnerséget és politikai bizalmat. Vagyis lényegében a puccsot követően Rugyenko diplomáciai támogatást kért Kínától, amit úgy tűnik, meg is kapott. Csin Kang kínai külügyminiszter és Rugyenko "a kínai-orosz kapcsolatokról, valamint a közös érdekű nemzetközi és regionális kérdésekről" beszéltek – közölte a kínai külügyminisztérium a honlapján közzétett egysoros közleményben.

Az orosz külügyi tárca közölte, hogy Rugyenko "tervezett tárgyalásokat" folytatott Ma Csao-hszü külügyminiszter-helyettessel is. "A kínai fél támogatását fejezte ki az Oroszországi Föderáció vezetésének az országban a június 24-i eseményekkel összefüggésben kialakult helyzet stabilizálására irányuló erőfeszítései iránt, és megerősítette, hogy érdekelt Oroszország egységének megerősítésében és további prosperitásában" – áll az orosz minisztérium közleményében. A kínai változatban Ma Csao-hszü külügyminiszter-helyettes elmondta Rugyenkónak, hogy Hszi és Putyin vezetése alatt folyamatosan nőtt a kölcsönös politikai bizalom és együttműködés Kína és Oroszország között. "A bonyolult és zord nemzetközi helyzetben követni kell a két vezető által elért fontos konszenzust, időben kommunikálni kell, biztosítani kell a két ország közötti stabil és hosszú távú kapcsolatot, és meg kell védeni mindkét fél közös érdekeit" – idézték Ma szavait.

Mint ismert, Hszi Csin-ping szoros és személyes kapcsolatot alakított ki Putyinnal, mivel közösen próbálnak kihívást intézni az USA vezette globális rend ellen. A két vezető 2022 februárjában, nem sokkal azelőtt, hogy Putyin elindította Ukrajna elleni háborúját, "határok nélküli" barátságot kötött egymással. Kína a semlegességre vonatkozó állításai ellenére sem volt hajlandó elítélni az orosz inváziót, ehelyett biztosította a diplomáciai és gazdasági támogatást, amire a Nyugattól elszigetelődő Moszkvának szüksége volt.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.