Macron rendkívüli európai csúcstalálkozót hív össze Trump miatt

  • narancs.hu
  • 2025. február 15.

Külpol

A lengyel külügyminiszter közölte a hírt, azt még nem tudni, hogy az összes uniós vezetőt meghívják-e.

Emmanuel Macron francia elnök napokon belül rendkívüli európai csúcstalálkozót hív össze Donald Trump miatt – közölte Radosław Sikorski lengyel külügyminiszter szombaton a müncheni biztonsági konferencián. A Politico két uniós tisztviselőre hivatkozva azt írja: a találkozót hétfőn Párizsban tarthatják.

Mint a Telex összefoglalójában írja, Sikorski Münchenben arról beszélt, számít rá, hogy az európai vezetők nagyon komolyan megvitatják a Donald Trump amerikai elnök által gerjesztett kihívásokat. Sikorski úgy fogalmazott: Trumpnak van egy olyan működési módszere, amit az oroszok harc közbeni felderítésnek neveznek. „Előrenyomulsz, aztán megnézed, mi történik, majd megváltoztatod a pozíciódat. ... Nekünk pedig reagálnunk kell erre”.

Az egyelőre nem tudható, hogy a találkozóra az összes uniós vezetőt, vagy csak az országok egy kisebb csoportját hívják meg.

Jean-Noël Barrot francia külügyminiszter, aki Sikorskival együtt volt Münchenben, nem erősítette meg, de nem is cáfolta a rendkívüli csúcstalálkozó tervét. Sikorski később elmondta, hogy Donald Tusk lengyel miniszterelnök hétfőn Macron meghívására utazik a találkozóra. „Meg kell mutatni az erőnket és az egységünket” – írta Sikorski a közösségi médiában közzétett bejegyzésében.

Ahogy Trump, úgy Putyin kiszámíthatatlanságáról is szó esett a müncheni konferencián: „Ne feledjék: hazudni fog, el fog árulni”

– mondta Julija Navalnaja pénteken, két nappal férje halálának első évfordulója előtt a müncheni biztonságpolitikai konferencián. „Az utolsó pillanatban megváltoztatja a szabályokat, és arra kényszerít, hogy az ő játékát játsszák. Csak két lehetséges kimenetele van a Putyinnal való bármilyen alkunak. Ha hatalmon marad, akkor megtalálja a módját, hogy felrúgja a megállapodást. Ha elveszíti a hatalmat, a megállapodás értelmetlenné válik” – idézte a hvg.hu Julija Navalnaját, aki férje halála után az orosz ellenzéki mozgalom egyik kiemelkedő vezetőjévé vált.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Vérző papírhold

  • - ts -

A rendszeresen visszatérő témák veszélyesek: mindig felül kell ütni a tárgyban megfogalmazott utolsó állítást. Az ilyesmi pedig egy filmzsánerbe szorítva a lehetőségek folyamatos korlátozását hozza magával.

Szűznemzés

Jobb pillanatban nem is érkezhetett volna Guillermo del Toro új Frankenstein-adaptációja. Egy istent játszó ifjú titán gondolkodó, tanítható húsgépet alkot – mesterséges intelligenciát, ha úgy tetszik.

Bárhol, kivéve nálunk

Hajléktalan botladozik végig a városon: kukákban turkál; ott vizel, ahol nem szabad (mert a mai, modern városokban szabad még valahol, pláne ingyen?); már azzal is borzolja a kedélyeket, hogy egyáltalán van.

Brahms mint gravitáció

A kamarazenélés közben a játékosok igazán közel kerülnek egymáshoz zeneileg és emberileg is. Az alkalmazkodás, kezdeményezés és követés alapvető emberi kapcsolatokat modellez. Az idei Kamara.hu Fesztivál fókuszában Pablo Casals alakja állt.

Scooter inda Művhaus

„H-P.-t, Ferrist és Ricket, a három technoistent két sarkadi vállalkozó szellemű vállalkozó, Rácz István és Drimba Péter mikrobusszal és személyautóval hozza Sarkadra május 25-én. Ezen persze most mindenki elhűl, mert a hármuk alkotta Scooter együttes mégiscsak az európai toplista élvonalát jelenti. Hogy kerülnének éppen Magyarországra, ezen belül Sarkadra!?” – írta a Békés Megyei Népújság 1995-ben arról a buliról, amelyet legendaként emlegetnek az alig kilencezer fős határ menti kisvárosban.

Who the Fuck Is SpongyaBob?

Bizonyára nem véletlen, hogy az utóbbi években sorra születnek a legfiatalabb felnőtteket, a Z generációt a maga összetettségében megmutató színházi előadások. Elgondolkodtató, hogy ezeket rendre az eggyel idősebb nemzedék (szintén nagyon fiatal) alkotói hozzák létre.

A Mi Hazánk és a birodalom

A Fidesz főleg az orosz kapcsolat gazdasági előnyeit hangsúlyozza, Toroczkai László szélsőjobboldali pártja viszont az ideo­lógia terjesztésében vállal nagy szerepet. A párt­elnök nemrég Szocsiban találkozott Dmitrij Medvegyevvel, de egyébként is régóta jól érzi magát oroszok közt.