John Bolton: Trump gyakorlatilag megadta magát Putyinnak

  • narancs.hu
  • 2025. február 13.

Külpol

Arra utalt, hogy Trumpra hatott volna az orosz suttogó propaganda.

John Bolton, az Egyesült Államok korábbi nemzetbiztonsági tanácsadója, aki többször is bírálta Donald Trump Ukrajnával kapcsolatos politikáját és Vlagyimir Putyinhoz fűződő viszonyát, egy tévéinterjúban azt mondta: az elnök „gyakorlatilag megadta magát” már a béketárgyalások előtt. Bolton szerint Trump nem érti Ukrajna stratégiai jelentőségét, és inkább saját politikai érdekeit helyezte előtérbe, például azzal, hogy Joe Biden fia, Hunter Bidennek ukrajnai tevékenységét firtatta.

„Nos, már nincsenek elvárásaim. Azt hiszem, pontosan tudjuk, mi fog történni” – mondta Bolton a CNN-nek adott interjúban. „Trump elnök gyakorlatilag megadta magát Putyinnak, mielőtt a tárgyalások elkezdődtek volna. (...)

Az az álláspont, amelyet [Pete] Hegseth védelmi miniszter Brüsszelben ismertetett, és amelyekről biztos vagyok, megdöbbennék, ha Trump nem adná át közvetlenül Putyinnak a telefonhívásukban – egy olyan egyezségről szól, amit a Kremlben is meg lehetett volna írni. Talán a Kremlben írták őket, és propagandacsatornákon keresztül kerültek ki.”

Bolton úgy véli, hogy Putyin azért nem indított inváziót 2017 és 2020 között, mert látta, hogy Trump olyan lépéseket tesz, amelyek előnyösek Oroszország számára, például a NATO gyengítésére irányuló törekvéseivel. Bolton már a választások előtt arra figyelmeztetett, hogy Trump retorikája és cselekedetei azt mutatják, hogy alapvetően nincs tisztában a nemzetbiztonsági kérdésekkel, és újraválasztásával az amerikai külpolitika nem lesz kedvező irányú. 

Összességében Bolton szerint Trump politikája és Putyinhoz való viszonya aláásta Ukrajna támogatását és a NATO egységét, ami hosszú távon veszélyezteti az európai biztonságot.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.