Milliók halálát okozhatja az USAID programok törlése

  • narancs.hu
  • 2025. március 23.

Külpol

Nemcsak közéleti, hanem ügyeket is támogatott az Egyesült Államok. Ezek törlése felfoghatatlan károkat okoz egy tanulmány szerint.

Az új amerikai kormányzat először felfüggesztette az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségének (USAID) támogatásait, majd a jelentős részüket törölte. Olyan programokat is, amelyek humanitárius feladatokat támogattak a fejlődő országokban, főleg Afrikában. A pénzek megvonása a HIV, a malária és hasonló betegségek elleni gyógyszerek hiányához vezet, ami miatt a szakértők szerint rengetegen meghalhatnak a következő évben.

A programok befagyasztásáról Donald Trump hivatalba lépése után szinte azonnal döntött, 90 napra blokkolta a kifizetéseket. A fő indok az volt, hogy az ügynökség, a kritikusai szerint legalábbis, beavatkozik más országok belpolitikájába, baloldali ügyeket támogat és átláthatatlanul működik, és kell 90 nap arra, hogy erről meg is bizonyosodjon az elnök. A felfüggesztés végül a programok 83 százalékának a törlését jelentette.

Elon Musk március 3-án azt posztolta a közösségi médiában, hogy „senki sem halt meg amiatt, hogy egy rövid szünetet tartottunk a külföldi segélyek finanszírozásának ellenőrzése miatt. Senki.” Utalva arra, hogy itt inkább pénzszórás és haszontalan ügyletek finanszírozásáról volt szó. A New York Times szombaton közzétett jelentése a Center for Global Development (CGD) becsléseire hivatkozva azt állította, hogy a finanszírozás csökkentése világszerte körülbelül 3 millió ember halálát fogja okozni a következő évben.

Ez magában foglal több mint 1,6 millió embert, akik az Egyesült Államok által biztosított HIV- és AIDS-gyógyszerek hiánya miatt halhatnak meg, csaknem 550 ezer embert, akik élelmiszersegély nélkül veszíthetik életüket, valamint 1 millió embert, akik vakcinák és a tuberkulózis, illetve a malária elleni gyógyszerek hiányába halhatnak bele. Az áldozatok többsége olyan kelet- és dél-afrikai országokban él, ahol ezek a támogatások jelentették az egyetlen esélyt, írja a 444.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.