Nyitva maradhatnak a svájci sípályák

  • MTI
  • 2020. december 4.

Külpol

Viszont újabb szigorítások lépnek életbe.

Svájc újabb szigorításokat rendelt el pénteken a koronavírus-járvány megfékezése érdekében, de a sípályák, illetve a hozzájuk kapcsolódó üdülőhelyek nyitva maradhatnak a belföldi turisták számára.

"A sípályák, illetve üdülők nyitva tarthatnak a belföldi turizmus számára" - közölte a svájci kormány. A helyi üdülőknek ugyanakkor hatósági engedélyre van szükségük, hogy vendégeket fogadhassanak december 22-ét követően. A svájci kormány hangsúlyozta, hogy ezeket visszavonják, amennyiben nem tartják be a szigorú járványügyi előírásokat. A többi között a síliftek, kiskabinos felvonók és vonatok kapacitását kétharmadára csökkentik december 9-től kezdődően.

    Az alpesi országtól eltérően a szomszédos Franciaország, Olaszország és Németország nem engedélyezi a téli sportokat az ünnepek alatt.

    Az elmúlt napokban politikai vitát is kavart téli turizmus kérdésében az osztrák kormány középutas megoldást választott: a sípályák, felvonók ugyan december 24-én kinyithatnak, a hotelek és vendéglátó egységek azonban zárva maradnak előreláthatóan január 7-éig.

    Az olasz kormány a sípályák újranyitását nem engedélyezte csütörtökön, ami azonnali tiltakozáshoz vezetett az érintett tartományok részéről. A külföldről Olaszországba érkezőknek tíznapos karanténba kell vonulniuk, és ez a külföldi síelésből hazatérő olaszokra is vonatkozik.

    A 8,6 milliós lakosú Svájcban az utóbbi hetekben jelentősen megugrott a fertőzöttek száma. A járvány kitörése óta az alpesi országban 344 497 fertőzöttet azonosítottak, akik közül 5243-an elhunytak a kórban.

    A svájci kormány egyebek mellett olyan intézkedéseket fogadott el, amelyek értelmében többek között betiltották az éneklést az iskolákban. A hatóságok emellett olyan ajánlásokat fogalmaztak meg, miszerint a magánrendezvényeken legfeljebb két háztartás tagjai vehetnek részt, illetve korlátozták az egyes üzletekben a vásárlók számát, valamint arra bíztatták a munkaadókat, hogy tegyék lehetővé az otthoni munkavégzést.

 

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.