Interneten üzent barátjának, aki feljelentette, most pedig halálra is ítélték

  • Narancs.hu/MTI
  • 2017. szeptember 15.

Külpol

Elég durva sztori történt Pakisztánban.

Halálra ítélt első fokon egy pakisztáni bíróság egy keresztény férfit, aki a vád szerint istenkáromló verset küldött egy muszlim barátjának a WhatsApp üzenetküldő szolgáltatáson keresztül – közölte pénteken a vádlott ügyvédje. A vád szerint a férfi egy muszlim barátjának egy istenkáromló és Mohamed prófétát sértő verset küldött az említett szolgáltatáson keresztül. Az ügyvéd szerint védence azonban nem küldött ilyen tartalmú verset, muszlim „barátja” valójában azért jelentette fel, mert a vádlottnak viszonya volt egy muszlim lánnyal. Az ítéletet megfellebbezik – mondta az ügyvéd.

false

 

Fotó: MTI

Az istenkáromlásról szóló törvényt még a brit gyarmatosítók vezették be Brit Indiában – amely magában foglalta a mai Pakisztán területét is – azért, hogy elkerüljék a vallási alapú konfliktusok kialakulását a térségben. A nyolcvanas években a Mohammad Ziaul Hakk volt pakisztáni diktátor által szorgalmazott reformok idején az istenkáromlásról szóló törvényt kiegészítették azzal a paragrafussal, amelynek értelmében életfogytiglani börtön- vagy halálbüntetéssel sújtandó az, aki Mohamed prófétát vagy a Koránt sértegeti.
Júniusban a kelet-pakisztáni Bahávalpur terrorizmus elleni bírósága nem jogerősen szintén halálra ítélt egy férfit, akit azzal vádoltak, hogy istenkáromlást követett el a Facebook közösségi oldalon. Ez volt az első alkalom, hogy valakire halálos ítéletet szabtak ki Pakisztánban a közösségi médiában „elkövetett” istenkáromlás miatt. Ezt megelőzően pedig – még áprilisban – pakisztáni diákok azért verték agyon egy társukat az észak-pakisztáni Mardan városának egyetemén, mert azzal gyanúsították, hogy istenkáromlónak tartott tartalmat tett közzé a közösségi médiában.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.