Putyin egyetért azzal, hogy véget kell vetni a harcoknak, de szerinte minden tervnek „tartós békéhez” kell vezetnie

  • narancs.hu
  • 2025. március 13.

Külpol

Trump szerint az orosz elnök nyilatkozata a tűzszüneti javaslatról „ígéretes, de nem teljes”.

Oroszország egyetért az ukrajnai tűzszünettel, de ennek "tartós békéhez kell vezetnie, és meg kell szüntetnie a válság kiváltó okait" – jelentette be Vlagyimir Putyin a BBC tudósítása szerint.  Az orosz elnök hozzátette, a tűzszünet ötlete "jó, és teljes mértékben támogatjuk, de vannak kérdések, amelyeket meg kell beszélnünk".

Az orosz elnök arról is szólt, hogy Donald Trump megbízottja, Steve Witkoff Moszkvában tartózkodik a 30 napos tűzszünetről szóló amerikai-orosz tárgyalások előtt.

„Mi lesz a helyzet az ukrán fegyveres erők által megszállt területekkel Kurszk megyében? Mi lesz azokkal az ukrán katonákkal, akik ott maradtak? Egyszerűen szabadon elengedjük őket? Mi lesz a helyzet az érintkezési vonalon — 2000 kilométer, és szinte mindenhol támadunk. Ki fogja eldönteni, hogy ki és hol szegte meg a lehetséges tűzszünetet? Ebben a 30 napban folytatódik Ukrajna felfegyverzése, marad a kényszersorozás? Ki és hogyan fogja ellenőrizni a megállapodás betartását, és ki garantálja nekünk, hogy ezeket nem fogják megszegni?” – idézi a 444 Putyin felvetéseit. 

Putyin szerint a kurszki területet már ellenőrzésük alatt tartják.

Azt mondta, az ukrán erők elvesztették az ellenőrzést, az eszközeiket pedig hátrahagyták. Az Institute for the Study of War legfrissebb jelentése szerint az oroszok szerdán visszafoglalták az ukránokról Szudzsa városát, majd előrenyomultak északnyugat felé.

Ezután Putyin meglátogatta a kurszki terület egyik parancsnokságát, és meghallgatta Valerij Geraszimov orosz vezérkari főnök, hadseregtábornok jelentését.

Putyin álláspontja az ukrajnai tűzszünetről azt mutatja, hogy három év háború után a Kreml képes okos diplomáciát gyakorolni – fogalmaz a BBC tudósítója.

Egyfelől úgy tűnik, hogy az orosz elnök pozitívan reagált az Egyesült Államok azon javaslatára, hogy azonnal állítsák le az ellenségeskedést. Egy határozott „nem” feszültté tette volna a Kreml és a Fehér Ház közötti kapcsolatokat, amelyek csak a közelmúltban kezdtek javulni.

Másfelől, írja a lap, a feltétel nélküli tűzszünet elfogadása a Kreml szemszögéből gyengítheti Oroszország pozícióját a harctéren. Putyin szavai, valamint tegnapi be nem jelentett kurszki látogatása megerősítették, hogy a harctéri siker továbbra is Moszkva prioritása.

Egyébként alig pár órával Putyin bejelentése előtt az elnök külpolitikai főtanácsadója úgy nyilatkozott: Moszkva nem fog belemenni a 30 napos tűzszünetbe. Igaz, ő is úgy fogalmazott, Oroszország nem ideiglenes fegyverszünet akar, hanem a konfliktus hosszútávú rendezését.

Donald Trump csütörtök este reagált Putyin szavaira. Az amerikai elnök a NATO főtitkárával, Mark Ruttéval találkozott, és az eseményen úgy fogalmazott: Putyin „egy nagyon ígéretes nyilatkozatot tett, de nem volt teljes körű”. Trump hajlandó tárgyalni az orosz elnökkel a tűzszünetről, mint mondta,

szívesen találkoznék vele, vagy beszélnék vele, de minél gyorsabban túl kell esnünk rajta” 

– idézi a Guardian az amerikai elnököt.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Második gyermekkor

Sean Mathias az izgalmasabb utat választotta, amikor filmre vitte saját 2021-es Hamlet-előadását, melyet a Covid-járvány lezárásai és néhány kulcsszínész viharos távozása tett próbára.

Üzenet

Brazíliáról mindenki a mesés tengerpartra, a karneválra meg a focira asszociál, pedig valaha (50–60 évvel ezelőtt) ott is pontosan olyan embertelen katonai diktatúra volt, mint Dél-Amerika legtöbb országában.

Vele a szégyen

Amikor a miniszteri kinevezése után Szalay-Bobrovniczky Kristóftól megkérdezték, nem zavarja-e, hogy elődje, Benkő Tibor hivatásos katonatiszt volt, ezzel vágott vissza: a magyar haderő a kormány fejlesztéseinek köszönhetően magától is „tudja, hogy mit kell csinálnia”. Neki pedig az a feladata, hogy a katonaságot vonzóvá tegye, elsősorban az ifjúság körében.

Üldözik Matolcsyt!

Hol tűnt el és mennyi pénz a jegybank alapítványából? Most azon kell izgulnia sok jó embernek, hogy közülük az ÁSZ feljelentése nyomán ki megy majd, vagy nem megy, mikor és mennyi időre börtönbe.

Minden határon túl

A világháborúról szóló művek sora végeláthatatlan, ám a téma lefedettsége igencsak aránytalan, az erdélyi zsidók soája például meglehetősen alultárgyalt volt korábban.

Az Infláció Réme

  • Király Júlia

Valamikor réges-régen, amikor a közpénz még nem vesztette el közpénz jellegét, a Magyar Nemzeti Bank még nem magántőkealapok gazdagításán szorgoskodott, az euróért még nem adtak többet 260–270 forintnál, és még működtek Magyarországon a fékek és az ellensúlyok, szóval abban az időben, amire már a legeslegöregebb magyar ember sem emlékszik, akkoriban történt.

Felejtsük el!

Önkormányzati szociális bérlakás miatt áll a bál Szarvason. Az ellenzék szerint jogosulatlan volt a kiutalás, a nyertes pályázatot az egyik városi fideszes képviselő „menedzselte”. A kedvezményezett az egyik nemzetiségi önkormányzat alelnöke.

Elveszik, hogy osztogathassanak

Az önkormányzatoktól elvett pénzből indította el a kormány a Versenyképes Járások Programot, és ettől várja azt, hogy még a 2026-os választások előtt mindenütt épül valami. A lebonyolítás láthatóvá teszi az országgyűlési képviselők, fideszes választókerületi elnökök meghatározta hierarchiát.

Zsákutca

A szerencsén is múlt, hogy a XI. kerületi önkormányzat meg tudja akadályozni egy böhöm társasház felépí­tését a Sas-hegy oldalában, a tájvédelmi körzet szomszédságában. Más esetekben hiába derülnek ki a korábbi stiklik és összeférhetetlenségek, sokszor nem lehetséges a kármentés.

Lakásból utcára

Mivel a hivatalos procedúra rendszerint nagyon elhúzódik, olykor szélsőjobboldali formációkat bíznak meg az érintettek az ingatlanjaikban jogosulatlanul lakók eltávolítására. Az akciókról beszámolók készülnek a YouTube-ra. A Mi Hazánk elnöke, Toroczkai László több alkalommal is megjelent ilyen akciókon.