Oroszország egyetért az ukrajnai tűzszünettel, de ennek "tartós békéhez kell vezetnie, és meg kell szüntetnie a válság kiváltó okait" – jelentette be Vlagyimir Putyin a BBC tudósítása szerint. Az orosz elnök hozzátette, a tűzszünet ötlete "jó, és teljes mértékben támogatjuk, de vannak kérdések, amelyeket meg kell beszélnünk".
Az orosz elnök arról is szólt, hogy Donald Trump megbízottja, Steve Witkoff Moszkvában tartózkodik a 30 napos tűzszünetről szóló amerikai-orosz tárgyalások előtt.
„Mi lesz a helyzet az ukrán fegyveres erők által megszállt területekkel Kurszk megyében? Mi lesz azokkal az ukrán katonákkal, akik ott maradtak? Egyszerűen szabadon elengedjük őket? Mi lesz a helyzet az érintkezési vonalon — 2000 kilométer, és szinte mindenhol támadunk. Ki fogja eldönteni, hogy ki és hol szegte meg a lehetséges tűzszünetet? Ebben a 30 napban folytatódik Ukrajna felfegyverzése, marad a kényszersorozás? Ki és hogyan fogja ellenőrizni a megállapodás betartását, és ki garantálja nekünk, hogy ezeket nem fogják megszegni?” – idézi a 444 Putyin felvetéseit.
Putyin szerint a kurszki területet már ellenőrzésük alatt tartják.
Azt mondta, az ukrán erők elvesztették az ellenőrzést, az eszközeiket pedig hátrahagyták. Az Institute for the Study of War legfrissebb jelentése szerint az oroszok szerdán visszafoglalták az ukránokról Szudzsa városát, majd előrenyomultak északnyugat felé.
Ezután Putyin meglátogatta a kurszki terület egyik parancsnokságát, és meghallgatta Valerij Geraszimov orosz vezérkari főnök, hadseregtábornok jelentését.
Putyin álláspontja az ukrajnai tűzszünetről azt mutatja, hogy három év háború után a Kreml képes okos diplomáciát gyakorolni – fogalmaz a BBC tudósítója.
Egyfelől úgy tűnik, hogy az orosz elnök pozitívan reagált az Egyesült Államok azon javaslatára, hogy azonnal állítsák le az ellenségeskedést. Egy határozott „nem” feszültté tette volna a Kreml és a Fehér Ház közötti kapcsolatokat, amelyek csak a közelmúltban kezdtek javulni.
Másfelől, írja a lap, a feltétel nélküli tűzszünet elfogadása a Kreml szemszögéből gyengítheti Oroszország pozícióját a harctéren. Putyin szavai, valamint tegnapi be nem jelentett kurszki látogatása megerősítették, hogy a harctéri siker továbbra is Moszkva prioritása.
Egyébként alig pár órával Putyin bejelentése előtt az elnök külpolitikai főtanácsadója úgy nyilatkozott: Moszkva nem fog belemenni a 30 napos tűzszünetbe. Igaz, ő is úgy fogalmazott, Oroszország nem ideiglenes fegyverszünet akar, hanem a konfliktus hosszútávú rendezését.
Donald Trump csütörtök este reagált Putyin szavaira. Az amerikai elnök a NATO főtitkárával, Mark Ruttéval találkozott, és az eseményen úgy fogalmazott: Putyin „egy nagyon ígéretes nyilatkozatot tett, de nem volt teljes körű”. Trump hajlandó tárgyalni az orosz elnökkel a tűzszünetről, mint mondta,
szívesen találkoznék vele, vagy beszélnék vele, de minél gyorsabban túl kell esnünk rajta”
– idézi a Guardian az amerikai elnököt.