Rabolni jött a vasgyűjtő fia, s rögtön a plafonba lőtt egy sorozatot

  • Ara-Kovács Attila
  • 2015. augusztus 28.

Külpol

A bűnelkövetők olykor szívesebben tetszelegnek messianisztikus szerepben, mintsem beismernék: dehogy Allah harcosai, hanem pitiáner bűnözők.

Nagy erővel robbant be az európai médiába egy újabb terrorakció híre. Bár nem francia, hanem már belga területen történt az eset, de a francia – és bizonyos értelemben ibériai–észak-afrikai háttér – itt is meghatározó, akárcsak a Charlie Hebdo elleni merényletben.

A Párizs és Amszterdam között közlekedő, nagy sebességű Talys vonat egyik első osztályú kocsijába tört be egy marokkói születésű, családjával a spanyolországi Algecirasban élő, de egy ideje Franciaországba áttelepült 25 éves férfi, Ayoub el-Khazzani. Még a vonat vécéjében elővette AK–47-es gépkarabélyát, s kilépve rögtön egy sorozatot eresztett a mennyezetbe. A lövéseket hallva három amerikai fiatalember – két katona és egy egyetemista – rohant rá, és egy Franciaországban élő idősebb brit IT-szakértő, egy amerikai tanár és egy francia bankár segítségével leteperték el-Khazzanit, s átadták a vonat biztonsági személyzetének.

Haláleset nem történt, de a tanárt lövés érte, és súlyos sebesüléssel a lille-i kórházba szállították.

Terror vagy közbűntény?

Amint az elkövetőt azonosították, a spanyol és francia titkosszolgálat azonnal közölte: a fiatalembert jól ismerték, s mint terroristagyanús elemet olykor ellenőrizték.

Az információkból az derült ki, hogy el-Khazzaninak valóban voltak gyanús közel-keleti iszlamista mozgalmakhoz fűződő személyes kapcsolatai – ezért is került a titkosszolgálatok látókörébe –, ám terhére eddig csak közbűntények voltak írhatók, apróbb lopások és drogkereskedelem. Ezekkel pedig nem a titkosszolgálat, hanem a rendőrség foglalkozik. A média az eset kapcsán hol egyik, hol meg a másik véglet között ingadozik azóta is, a hisztériára hajlók terrorizmust emlegetnek, a realisztikusan közelítők bűncselekményeket. Nem mellékes, hogy el-Khazzani letartóztatását követően azonnal közölte: nem terrorakciót tervezett, hanem a vonat utasainak kirablását.

false

 

Van különbség a két eset között?

Óriási. S ha a hatóságok a két dolgot nem választják szét idejekorán, már azelőtt csődöt mond a terrorizmussal vívott harcuk, mielőtt elkezdődött volna. Ez persze nem azt jelenti, hogy a kettő között ne alakulhatna ki szoros kapcsolat. Igen, gyakorlatilag minden dzsihádista cselekmény mögött bűncselekményekkel terhelt, becsődölt magánéletek rejlenek.

Ayoub el-Khazzani esete azt bizonyítja, hogy a fiatal bevándorlóknak más elképzeléseik vannak a társadalmi integrációról, mint szüleiknek és nagyszüleiknek. Az el-Khazzani család feje Algecirasban színesfémhulladék gyűjtésével foglalkozik, abból nevelte gyermekeit, s tartja el feleségét, aki az otthoni ügyeket intézni. A gyerekeik spanyol általános iskolába jártak, nem csak a nyelvet sajátították el anyanyelvi fokon, de szocializációjuk okán már nem voltak hajlandók „legalulról” kezdeni, úgy, ahogy apjuk.

Nem mellékes tény, hogy a bevándorlók többségének ez sikerül is. De nem mindenkinek. Ezer oka lehet annak, hogy el-Khazzani nem tudott megkapaszkodni sem Spanyolországban, sem pedig Franciaországban – az okok egyike viszont egészen biztosan az, hogy mindkét országban nagy elbocsátások voltak az elmúlt években, s magas a munkanélküliség azóta is. Egy bevándorlónak általában nincs akkora tartaléka, mint egy őshonosnak. Marad tehát a bűnözés.

Rabolni jött

Ayoub el-Khazzani azt nyilatkozta: ő nem dzsihádista, hisz nem terrorcselekményt hajtott végre, csak rabolni akart. Ezt elhihetjük neki, hisz a legtöbb estben a bűnelkövetők szívesebben tetszelegnek valamilyen messianisztikus szerepben, semhogy egyszerűen beismernék: nem Allah harcosai, hanem pitiáner bűnözők.

A Charlie Hebdo elleni támadás elkövetőiről is ma már tudjuk: előéletük bűnlistája igen hosszú; eközben tanulták ki mindazt, amit aztán az iszlamista ideológia színezett egy terrorakció révén mártíromsággá. Nagyon fontos látni, hogy az iszlám szélsőségességnek csak egyik oka az a válság, mely ideológiai okokból a felekezetet sújtja, képtelen lévén adaptálódni a modern világ szabta keretekhez, s ezért vele és a multikulturalitással állandóan konfrontálódni kényszerül. És persze sorozatosan veszít. A másik ok az integrációs kudarc, de ezért gyakorta nem a bevándorló, hanem a befogadó ország felkészületlensége vagy gazdasági gondjai tehetők felelőssé.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.