Szlovákiában jobban szeretik Orbánt, mint Csehországban

  • narancs.hu
  • 2022. október 28.

Külpol

A kérdés mindkét országban ez volt: ki a legmegbízhatóbb külföldi politikus?

Online felmérést kézített az Ipsos közvélemény-kutató ügynökség a Dennik N nevű portál megbízásából Csehországban és Szlovákiában arról, hogy az emberek kiben bíznak a legjobban a külföldi politikusok közül. 

A válaszokból az derült ki, hogy a két ország lakói eléggé eltérően ítélik meg a világpolitikai szereplőit.

Csehországban a legmegbízhatóbb külföldi politikusnak Zuzana Čaputová szlovák köztársasági elnököt tartják – több mint 60 százalék bizalmát élvezi –, utána Volodimir Zelenszkij ukrán elnök következik, 41 százalékkal, majd Joe Biden amerikai és Emmanuel Macron francia elnök jön. Orbán Viktorban a cseh válaszadók 21,89 százaléka bízik.

Szlovákiában Emanuel Macron francia elnök vezet, több mint 30 százalékkal, de rögtön utána Orbán Viktor magyar miniszterelnök következik, majdnem ugyanilyen arányú támogatottsággal. Az első ötben benne van még Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.

Ami Vlagyimir Putyin orosz elnököt illeti, a Szlovákiában megkérdezett emberek ötöde nyilatkozott róla a kérdés alapján kedvezően, míg Csehországban csak a tizede.

A közvélemény-kutatás kitért arra is, hogy Magyarországot mennyire tekintik szövetségesnek, és mennyire fenyegető tényezőnek. Szlovákiában 26,9 százalék közeli szövetségesként gondol Magyarországra, és 13,5 százalék érzi Szlovákiára veszélyesnek. A csehek 12,6 százaléka számára Magyarország közeli szövetséges, és 15,6 százalékuk meggyőződése szerint nem az.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.