Új orosz vakcinákat ígér Putyin

  • MTI/narancs.hu
  • 2020. december 18.

Külpol

Van még ott, ahonnan a Szputnyik V jött. 

Hamarosan újabb, a koronavírus elleni orosz vakcinák megjelenése várható - jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök a Független Államok Közössége (FÁK) közösségének tanácskozásán.

"Készek vagyunk segíteni a közösség összes országa lakosságának orosz vakcinával való beoltásában. A Szputnyik V és az EpiVacCorona oltóanyagról van szó, és hamarosan újabbak is megjelennek nálunk" - mondta Putyin.

Kirovban csütörtökön tízezer önkéntes bevonásával megkezdődött az orosz akadémiához tartozó Csumakov Intézet által kifejlesztett teljessejtvakcina klinikai tesztelésének harmadik szakasza. Korábban Tatyjana Golikova miniszterelnök-helyettes azt mondta, hogy

Oroszországban 17 kutatóintézet 26 féle, Covid-19 elleni vakcinán dolgozik.

Alekszandr Gincburg, a Covid-19 elleni első, Szputyik V orosz vakcinát kifejlesztő Gamaleja Intézet igazgatója a RIA Novosztyi hírügynökségnek nyilatkozva kifejtette, hogy mit értett Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtöki sajtóértekezletén a "light" vakcina alatt, amellyel több embert lehetne átoltani, de rövidebb ideig tartó hatékonysággal.

Gincburg elmondta, hogy ehhez nem kell megváltoztatni a gyártási technológiát, mert arról van szó, hogy a két, háromhetes időközzel beadandó összetevőből álló Szputnyik V-nek csak az első komponensét fogják beadni. Ez önmagában 85 százalékos védettséget biztosít három-négy hónapra, és kizárja a Covid-19 súlyos lefolyását.

Az akadémikus szerint a védőoltás második komponensének három hónappal később történő beadásával a vakcináció teljes értékűvé válik. A Gamaleja Intézet korábbi közlése szerint a Szputnyik V kétéves immunitást adhat, 91,4 százalékos hatékonysággal.

Sajtókommentárok szerint a "light" védőoltás lehetősége amiatt merült fel, mert nem áll rendelkezésre elegendő kapacitás a Szputnyik V második összetevőjének gyártásához. A vakcina első komponense a humán adenovírus 26., a második pedig az 5. szerotípusa alapján készült, ez utóbbinak az előállítása pedig sajtóértesülések szerint nehezebb az elsőnél.

 

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.