Zelenszkij győzelmi tervének lényege, hogy Ukrajnát meg lehessen erősíteni annyira, hogy ezzel Oroszországot tárgyalóasztalhoz kényszerítse. Az ukrán elnök erről az EU-csúcsot követő sajtótájékoztatón beszélt. A megerősítés egyebek mellett azt jelenti, hogy Ukrajna engedélyt kap arra, hogy a nagy hatótávolságú rakétákat oroszországi célpontok ellen is bevethesse. Bár az egyes államok pozitívan állnak Zelenszkij tervéhez, egységes támogatásra van szükség.
Az ukrán elnök a napokban az Egyesült Államokban találkozott Joe Biden jelenlegi elnökkel, Kamala Harris alelnökkel, demokrata elnökjelölttel és Donald Trump volt elnökkel, a republikánusok elnökjelöltjével is. A Trumppal folytatott, négyszemközti találkozóról Zelenszij azt mondta: Trump egyetértett vele abban, hogy Oroszország felrúgta az úgynevezett Budapesti Memorandumot, amelynek értelmében Ukrajna nem rendelkezhet nukleáris fegyverekkel, nem lehet a NATO tagja, cserébe a biztonsága garantált. Jelen helyzetben vagy a nukleáris fegyverkezés vagy a NATO-tagság jöhetne szóba, s Zelenszkij utóbbit választaná.
A fegyverek fontosak, de a legfontosabbak az emberek. A NATO egy biztonsági ernyő számunkra, ami működik, megbízható. A gyakorlatban ez az egyetlen remény számunkra, mondta. Nem létne át semmilyen vörös vonalat, ha meghívnák az országot a NATO teljes körű tagjának, tette hozzá.
Az elnök arról is beszélt, hogy immár tízezerre tehető azon észak-koreai katonák száma, akiket bevethetnek az orosz hadseregben. Ha ez megtörténik, az a háború egyértelmű eszkalálódása, hiszen immár egy másik ország úgy avatkozik bele a harcokba, hogy nemcsak fegyvereket küld, hanem embereket is. Az orosz toborzás és mozgosítás nehézkes, a lakosság ugyanis nem támogatja az általános hadbahívást. Ezért igyekszik a hadsereg máshonnan emberanyaghoz jutni.