UNESCO: Négynaponta megöltek egy újságírót

  • narancs.hu
  • 2024. november 2.

Külpol

A legtöbb esetet Mexikóban és a palesztin területeken követték el. 

Világszerte négynaponta megöltek egy újságírót az utóbi két évben. Az esetek túlnyomó többségében nem történt felelősségre vonás – közölte az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) szombaton. 

A jelentés szerint 2022-ben és 2023-ban összesen 162 újságírót öltek meg a világon, az UNESCO által megerősített esetek több mint fele valamilyen fegyveres konfliktus által sújtott országban történt.

A nem háborús övezetben elhunytak jellemzően bűnözéssel és korrupciós bűncselekményekkel kapcsolatos munkájukkal kapcsolatosan lettek gyilkosság áldozatai, vagy tüntetések tudósítása közben haltak meg. 

Az ENSZ kétévente készíti el a jelentését, az előzőhöz képest 38 százalékkal emelkedett a megölt újságírók száma. A legtöbb újságíró-gyilkosságot (19-et) 2022-ben Mexikóban követték el, 2023-ban pedig a palesztin területeken, ahol 24 esetet jegyeztek fel. A jelentésben rámutattak, hogy az esetek többségében senki nem vontak felelősségre, idén világszerte az újságíró-gyilkosságok mintegy 85 százalékában nem büntettek meg senkit. 

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

A végtelenített Simonka-per a bírói függetlenség árnyékában

A Simonka-per bírája, Laczó Adrienn lemondása nem a politikus elleni büntetőperről szól, de azt (is) nagymértékben befolyásolja. Egyrészt a szemünk előtt játszódik le egy irreálisan elhúzódó elsőfokú bírósági eljárás, másrészt a bírósági szervezet súlyos rendszerhibái mutatják, hogy egy tárgyalás hogyan fordul bohózatba és mi lesz a bírói autonómiával.