Végső támadást indít az etióp hadsereg Tigré fővárosa ellen

  • narancs.hu
  • 2020. november 26.

Külpol

Ezt a Nobel-békedíjas miniszterelnök jelentette be egy csütörtöki twitter-bejegyzésben.

Végső offenzíva megindítására készül az etióp hadsereg az északi Tigré tartomány fővárosa, Mekele ellen, írta meg a Reuters, miután az ország miniszterelnöke, 2019 Nobel-békedíjasa, Abiy Ahmed Ali egy csütörtöki twitter-bejegyzésben jelentette be a műveletet.

null

null

Az etióp kormány még vasárnap adott 72 órás ultimátumot a szakadár északi tartomány fegyvereseinek, a Tigréi Népi Felszabadító Front tagjainak, hogy szüntessék be a harcot, máskülönben összehangolt támadás indul a mintegy félmilliós tartományi székhely ellen.

Emberi jogi szervezetek aggodalmukat fejezték ki a bejelentés után, mivel a civil lakosság köréből már így több ezer áldozatot szedett a konfliktus a harcok november 4-i megindulása óta, több mint egymillióan kényszerültek elhagyni a lakhelyüket, valamint nagyjából 43 ezer etióp menekült át a határ szudáni oldalára az elmúlt hetekben. Mindeközben az ENSZ arra hívta fel a figyelmet, hogy a tartományban egyre súlyosabb az élelmiszer- és üzemanyaghiány. Az euronews értesülései szerint a nemzetközi szervezet Világélelmezési Programja (WFP) azt közölte, hogy munkatársai nem tudnak eljutni a mekelei élelmiszerraktárakhoz, ezért az ötmilliós Tigré tartomány mintegy 600 ezer rászorulója november eleje óta nem jut élelmiszersegélyhez.

Habár Abiy Ahmed Ali hangsúlyozta, hogy a harci cselekmények során kiemelt figyelmet fordítanak a civil lakosság védelmére, a Reuters által megkérdezett szakértők komoly összecsapásokra számítanak, hiszen a Tigréi Népi Felszabadító Frontnak mintegy 250 ezer harcosa van a térségben, Mekelében megkezdték a fegyverek kiosztását, és a városban lövészárokrendszert ástak a védők az elmúlt napokban.

A muszlim-keresztény vegyes családból származó Abiy Ahmed Ali 2019-ben azzal az indoklással kapta meg a Nobel-békedíjat, hogy nagyban előremozdította az Etióp-Eritreai béke ügyét, illetve sokat tett az ország etnikai feszültségeinek feloldásáért. A novemberben megindított Tigré elleni támadás azonban újra a polgárháború szélére sodorta az afrikai államot.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.