A stresszmentes karácsony közelebb van, mint gondolná

  • - palosm -
  • 2019. december 25.

Lélek

Az ünnepek alatt is lehetséges az andalító bambulás, ehhez nyújtunk most segítséget és inspirációt.

Egyszer már elárultuk a nyugalmas karácsony titkát: a virtuális kandallóban lobogó, szolídan pattogó, hetykén lobogó nyírfatűz – nem véletlen, hogy a legnépszerűbb videómegosztó-oldalon vagy ezerféle kandallótűz közül válogathatunk, nem beszélve a virtuális kandallók mekkájáról, a Fireplace For Your Home YouTube-csatornáról.

A dolog egyébként a hatvanas évekre megy vissza: egy New Yorki-i városi tévében '66 karácsonyán sugároztak először 3 órán át megszakítatlan kandallótüzet. Jó szokásukat 33 évig tartották, aztán leszedték a műsorról, mert nem láttak benne reklámpotenciált.

Mivel nem igazán tudok elképzelni ennél szebb hagyományt, ami nyilvánvalóan egyben a világ leghasznosabb tévéműsora is, idén is kedveskedünk olvasóinknak egy hasonló válogatással.

Akár családdal, akár barátokkal, akár egyedül, akár ezek tetszőleges kombinációjában éljük át az ünnepi időszakot, meggyőződésem, hogy számos okból különösen fontos minden olyan gesztus, ami a pihentető bambulás, a relaxáló semmittevés, a meditatív szemlélődés irányába mutat.

Ezen a videón például 4 órán át csodálhatjuk egy erdei kőház kandallótüzét, a hagyományosan feldíszített, ideáltipikus karácsonyfát, valamint az óriásfenyőket beborító havazást – egyszerre, egy képen. A relaxálást a tűz hangjai segítik, zene szerencsére nincsen.

Jó szívvel ajánlható az alábbi 10 órás videó is, amelyen egy szabadban álló behavazott fenyőfa a főszereplő, szürkületkor, hóesésben, háttérben egy egész hegyoldallal. A hangsáv kifejezetten változatos, szélsüvítéstől repülőzúgásig sokféle zaj segíti az ellazulást.

Emeli a téteket a következő videó, de csak azért, hogy még mélyebb nyugalom szálljon meg minket: ezen egy hosszú szőrű macska önmozgó porszívón ücsörögve nyávog 9 órán keresztül egy halom ajándék és egy karácsonyfa mellett. Egyáltalán nem meglepő, hogy a videót a BBC gyártotta: ennél tökéletesebb, profibb, a változatos nézői igényeket kielégítő, mégis minőségi karácsonyi mozgóképtartalmat még soha nem láttunk.

Ha kimozdulnánk a természetbe, de ehelyett végül otthon ülünk, és ezt be is merjük vallani, vagy ha csak hiányzik a hóesés, tegyünk egy virtuális kirándulást a Washington államban lévő Squak Mountain méltán népszerű erdejében – virtuálisan. 4K-ban úszhatunk két órán át a mozdulatlan, behavazott fák között, zongorakísérettel.

Persze, a világért se akarnám előírni, hogy kit mi nyugtasson meg.

Ráadásul könnyen el tudok képzelni olyan ünnepi szituációt, amire a Szörnyecskék 12 órás karácsonyi éneke az arányos reakció, úgyhogy a daloló kisgizmók sem maradhatnak ki innen.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.