Eláruljuk a nyugalmas karácsony titkát: a tűz, de egy másféle

  • - palosm -
  • 2017. december 17.

Élet + Mód

A vágy a nyugalomra egyidős az emberiséggel: csakúgy, mint a tűzgyújtás.

Azokat a kedves valódikandalló-tulajdonos olvasóinkat, akik a kandallójuk adta lehetőségeket a fabeszerzés, facipelés, kormozódás, füstvisszaszivárgás ellenére boldogan és rendszeresen kihasználják, most a legnagyobb tisztelettel megkérem, hagyják abba az olvasást. Hozzájuk majd máskor, más témában kívánok szólni. (Azok a kandallótulajdonosok nyugodtan maradjanak, akik nem szoktak begyújtani.)

A maradókat egy nagyszerű találmánnyal szeretném megismertetni: a virtuális kandallóval.

Ami túl azon, hogy nem koszol, nem füstöl és ingyen van, jobb is, mint az eredeti kiadás (ez másolatoknál egyébként gyakran előfordul, de ezt most hagyjuk).

A rossz hír most jön: virtuális kandalló körülbelül egymillióféle van, és az egyéniségünkhöz, hangulatunkhoz illő kandalló kiválasztásával járó idegesség pont a dolog lényegét veszi el: a nyugalmat.

Úgyhogy itt és most egy minőségi szelekcióval kedveskednék így ünnepek előtt, minden háztartásban jól fognak jönni egy tapasztalt virtuáliskandalló-tulajdonos tanácsai, főleg karácsony tájékán.

Pattogós nyírfatűz 4K ultra HD-ben

A virtuális kandallók mekkájában, a Fireplace For Your Home YouTube-csatornán több száz kandalló közül választhatunk, az egész YouTube-on pedig sok ezer órányi tűzlobogás található. Ennek a nyírfatüzes kandallónak viszont hatalmas előnye, hogy a farakás belobbanásától követhetjük az eseményeket, a nyír jó száraz,

a pattogása mély, és egzisztenciális kérdéseket vet fel.

Viszont csak 36 percig tart. A videót a híres virtuáliskandalló-vizionárius George Ford készítette, aki egy csomó nagyszerű kandalló-, tábortűz- és akváriumvideót forgalmaz különböző platformokon, például DVD-n.

Kandallótűz karácsonyi kellékekkel, előtérben kutyával, macskával

A kutyát állítólag Happynek, a macskát szintén Happynek hívják, és tényleg boldognak látszanak. Nem csoda: a gyönyörű kandallótűz három óráig lobog mögöttük. A videó hatalmas hátránya, hogy végig karácsonyi dalok kísérik az égést, de hát nem lehet minden tökéletes.

Ha már itt tartunk, rójuk le tiszteletünket a virtuális kandallók fájdalmasan alulértékelt úttörője, Fred Thrower előtt. A televíziós 1966 karácsony estéjén ügy döntött, hogy a New York-i városi tévében három óra megszakítás nélküli kandallótüzet sugároz, és nyilvánvaló, hogy innentől a karácsony, illetve a tévézés soha többet nem volt már az, mint előtte.

A tévé 33 évig tartotta a hagyományt, aztán anyagi okok miatt megszüntették: nem láttak benne reklámpotenciált. Joggal. Thrower 1999-ben halt meg, úgyhogy sajnos azt már nem élhette meg, hogy az ötlete a YouTube-on teljesedett ki. Throwernak egyébiránt kalandos élete volt: az amerikai hírszerzésnek dolgozott a második világháborúban annál a speciális egységnél, amelyik azt próbálta elérni, hogy a németek önszántukból adják meg magukat.

De vissza a lényeges dolgokhoz. Itt egy újabb versenyző:

Kis fahasábok, szolid pattogás, hetyke, mégis ellazító lobogás.

Mindez két órán át, nagy felbontásban, rusztikus kőfallal a háttérben. Elgondolkoztató!

De ha már idáig jöttünk, ne álljunk meg félúton Nagy kedvencem ugyanis az a három és fél órás lobogás, amelynek a hangsávján nemcsak a szokásos recsegést-pattogást halljuk. Ehelyett borzongatóan süvít a szél, fenségesen zuhog az eső, és istenien mennydörög. Tökéletesen értjük, miért tart a felvétel 4,5 millió megtekintésnél.

Vigyázat, a teljes videó megtekintése misztikus élményt okozhat!

Bár még jó pár nap hátra van, végezetül hadd idézzem Orbán Viktort, Magyarország miniszterelnökét:

„Boldog karácsonyt kívánok!”

Ha mindez nem lenne elég, a virtuáliskandalló-böngészést itt érdemes elkezdeni.

 

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.