Maga ott, a kék pulcsiban, sárga esernyővel, igen, maga, kérem, segítsen, bajban vagyok!

Lelki betevő

Segítséget nyújtani kockázatos is lehet, de az erkölcsi nyereség miatt is megéri.

Az egyik decemberi Alindában Zrínyi Gál Vince és Verhás Máté beszéltek Eddig minden rendben című előadásuk előkészületeiről, szexuális abúzusról, traumákról és traumák megszelídítéséről.

Zrínyi Gál, a KOMA Bázis alapítója rendezte a darabot, Verhás pedig az egyik szereplő a négyből. A darab különlegessége, hogy színészei nem színészek, hanem maguk a trauma átélői, megélői, jelen esetben valamilyen szexuális abúzus áldozatai. Erről a riportban elég részletesen be is számolnak, ami már önmagában is tiszteletre méltó és rettenetesen bátor dolog.

Alinda meg is lepődik, hogy ebből hogyan lesz majd darab, s most, hogy már márciusban járunk, tudjuk, hogy decemberi csodálkozása jogos volt, a próbákból sajnos, de azt hiszem, érthető okokból végül nem lett előadás.

Nyilván mindezt nem írnám le, ha nem lenne közük a cikk fő üzenetéhez. Minden előzetes sejtés ellenére viszont itt most nem a szexuális erőszakról vagy a #metoo-kampányról lesz szól, hanem

a segítségadás elmaradásáról.

Márpedig a 12 évesen coming outolt Verhás épp arról számol be a riportban, hogy egy alkalommal egy szórakozóhely vécéjében hogyan próbálták megerőszakolni: a vécébe többen benyitottak, de ahelyett, hogy segítettek volna, inkább elnézést kértek, és kerestek egy szabad fülkét. Szóval senki sem tett semmit, pedig mindenki számára egyértelmű lehetett a helyzet.

Gondolnánk mi, s gondolhatta Verhás is teljes joggal, de sokszor, külső szemlélőként a dolgok mégsem olyan egyértelműek.

A dolgok ugyanis nem azon múlnak, hogy mik a tények, hanem azon, hogy mit szeretnénk látni.

Illetve hát a tények sem mindig egyértelműek. Tényleg verekednek? Biztos nem csak alszik? Nem lehet, hogy csak viccel? És mi van, ha már érkezik a segítség? Nem lehet, hogy más jobban tudna segíteni, mint én? Annyian vagyunk itt, miért pont én segítsek. Nem egyértelmű tehát, hogy mikor segítünk inkább, ha egyedül mi avatkozhatunk közbe, vagy ha sok ember dönthetne a segítségadás mellett. Utóbbi esetben ugyanis a felelősség megoszlik, ami leveszi a terhet az egyén válláról. Ha pedig a többiek sem tesznek semmit, akkor én is arra jutok, hogy jól döntöttem. Így pedig mindenki arra jut, hogy jól döntött, a segítségre váró pedig hiába vár. Ez volna a bystander effect.

A YouTube tele van ilyen videókkal, de csomó történelmi adatunk is van arra, hogy mennyire nem segítünk, arról nem is beszélve, hogy a jelenséget még kísérletekkel is igazolták.

Az egyikben például a kísérleti személyek, fejhallgatókkal a fejükön egy beszélgetést hallottak. A beszélgetés alatt viszont az egyik fél stroke-ot kapott, a kísérleti személyek azt hallották, hogy az illető épp segítséget kér. A meglehetősen etikátlan kísérlet vezetői azt vizsgálták, hogy mennyi időn belül kér segítséget a kísérleti személy akkor, ha azt hiszi, egyedül ő hallja a stroke-ot és mennyi időn belül, ha azt hiszi, rajta kívül még 2-en, 5-en, 200-an hallgatják ugyanazt, mint ő.

Az eredmény ennyi felvezetés után nem meglepő, de szomorú: minél több emberről hitték a kísérleti személyek, hogy hallották a riasztást, annál több idő alatt és annál kevesebben vették le a fejükről a hallgatót, hogy segítségért szaladjanak.

De nem csak másokon, magunkon sem segítünk.

Ezt egy olyan kísérleti helyzetben igazolták, amelyben egy zsúfolt tanterem ajtaja alatt füst szivárgott be. A teremben egy ember kivételével mindenki más be volt építve, s mivel senki sem csinált semmit, ezért a kísérleti személy is nagyobb eséllyel folytatta a munkát. Ha viszont egy beépített ember elkezdett hőbörögni, izgulni, akkor nagyobb valószínűséggel mozdult meg a kísérleti személy is.

Még mielőtt elkezdenék moralizálni, fontos tudni, hogy a segítségnyújtás elmaradásának egészen prózai okai is lehetnek. Senki se szeretne bajba kerülni, ami, lássuk be, akár elő is fordulhat, ha mondjuk egy verekedést állítanánk le. Ilyenkor nem csak a konkrét fizikai veszélytől tarthatunk, hanem csomó idő is egy ilyen beavatkozás. Nettóban még talán nem is, de a bruttó ráfordítás már jóval hosszabb: a rendőrségi, bírósági procedúrán túl még a pszichés befektetés is combos lehet, ugyanis mi magunk is traumatizálódhatunk.

Hívtam már mentőt szürkén fetrengő hajléktalanhoz, amit az egyből kiérkezőktől kaptam, azt nem kívánom senkinek sem.

Máskor viszont nemcsak a hajléktalan, de a mentőtisztek is megköszönték, hogy beavatkoztam.

false

 

Fotó: MTI

Szóval még mielőtt bárki is azt hinné, hogy lebeszélném a segítségadásról, inkább tisztáznám, hogy a célom épp az ellenkezője: a rábeszélés.

Mert bár tényleg csomó idő és energia és kockázatos is lehet a segítés, de közben meg a legtöbbször nem az, arról nem is beszélve, hogy a segítségre várónak jóval több múlik azon, hogy megkapja-e azt, amire szüksége van, mint amennyit a kívülálló veszíthet azzal, ha beleáll a helyzetbe.

Érdemes viszont nem csak a passzív tömeg, hanem a segítségre váró oldaláról is megközelíteni a helyzetet. Azt figyelték ugyanis meg, hogy egész más a reakció, ha a bajba jutott random kéri a segítséget, mondjuk azzal, hogy azt kiabálja: Segítség, mint akkor, ha konkrét embertől kér segítséget. Mondjuk úgy, hogy Maga ott, a kék pulcsiban, sárga esernyővel, igen, maga, kérem, segítsen, bajban vagyok!

Ha pedig a kék pulcsis, sárga esernyős segít, akkor már nagyobb esélye van annak, hogy más is bekapcsolódik.

Persze nem minden bajba jutott tud konkrét embertől segítséget kérni, meg talán a szolidaritásért sem neki kellene lépéseket tennie, de ha a hegy nem megy Mohamedhez…

Társadalmunk elidegenedett, végletekig megosztott, félelmekkel és szorongásokkal telt, az apátia hatalmas, mindenki csak saját magával van elfoglalva. Ha máshol nem is, hát legalább a segítségadás területén nem lenne muszáj ennek így lennie. S mint az eddigiekből tudjuk, csak az első lépés megtétele a nehéz, aztán már csatlakozni nem olyan vészes.

S hogy ki legyen az első? Nem olyan bonyolult. Te/Ön! S ha egyedül – mondjuk a fenti okok valamelyike, esetleg mindegyike miatt – mégsem megy, hát a segíteni akaró is kérhet segítséget. Akár éppen a fenti példamondat segítségével.

És hát végül még van egy fontos, bár eléggé önző aspektusa is a segítségadásnak, ez pedig az erkölcsi nyereség.

Ami eléggé felemelő érzés.



Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.