Ezzel a figurával biztosan nem találkozott még, pedig régóta ott bujkál a kis Jézus közelében

  • BM
  • 2019. december 17.

Lokál

Bemutatjuk El Caganert.

Furcsa élményben lehet része, ha Katalóniában tölti a karácsonyt, ugyanis arrafelé a betlehemi jászol kapott egy extra szereplőt. Bemutatjuk – a HowStuffWorks nyomán – El Caganert, aki Jézus, Mária és József, az angyal, a pásztorok, a háromkirályok, az ökör, a bárány és a szamár mellett helyet szorított magának a színen.

Katalánul az el caganer nagyjából annyit tesz, hogy a kakiló, ugyanakkor egyes források szerint ennél durvább értelmezése is lehet. Legnépszerűbb ábrázolása szerint a titokzatos személy piros sapkát visel, miközben félreérthetetlen pózban van (letolt nadrággal guggol).

El caganer

El Caganer küzd az elemekkel

Fotó: HowStuffWorks

El Caganert valahol a háttérben szokták elhelyezni, hiszen tiszteletlenség jól látható helyre rakni, ugyanakkor a gyerekek között dívik egy játék, amelynek a lényege, hogy meg kell találni őt.

Ne gondolják azt, hogy El Caganer az istentelen jelenkor szüleménye: egyes források szerint az elmúlt két évszázadban is már jászol körül ólálkodott. Senki nem tudja, hogy mi az eredettörténete, de néhány teória azért akad: mivel a fekáliát a történelem során tárgyázásra használták, egyesek szerint El Caganer a termékenység szimbóluma. Továbbá a keresztény hit szerint Jézus szó szerint emberré változott, ezért úgy vélik egyesek, a szobor az emberiség közös kötelékeire emlékeztet. De az is lehet, hogy a sebezhetőséget formálja meg, hiszen meglehetősen méltánytalan pillanatban van ábrázolva a piros sapkás férfi.

El Caganer népszerűsége 2003-ban ugrott meg, miután a katalóniai szobrok iránti kereslet visszaesett, és megindult az olcsó kínai importtermékek kereskedelme. Azóta már több politikust – Boris Johnsont, Donald Trumpot – is megformáltak hasonló pozitúrában.

Figyelmébe ajánljuk

Jön a bolond!

  • - turcsányi -

William McKinley-vel jól elbánt Hollywood. Az Egyesült Államok 25. elnöke mind ez idáig az egyetlen, aki merénylet áldozataként négy elhunyt potus közül nem kapott játékfilmet, de még csak egy részletet, epizódot sem.

Út a féktelenbe

Már a Lumière testvérek egyik első filmfelvételén, 1895-ben is egy érkező vonat látványa rémisztette halálra a párizsi közönséget.

Cica az istállóban

„Attól, hogy egy kóbor macska a Spanyol Lovasiskola istállójában szüli meg a kiscicáit, még nem lesznek lipicaiak” – imigyen szólt egy névtelen kommentelő a film rendezőjének honosítási ügyét olvasva.

A hegyek hangja

„Ez a zene nem arra való, hogy hallgassuk, hanem arra, hogy táncoljunk rá” – magyarázza a film – eredeti címén, a Sirāt – egyik szereplője a sivatagi rave-partyban eltűnt lánya után kutató Luisnak (Sergi López) a film magját alkotó technozene értelmét. Az apa fiával, Estebannal (Bruno Núñez Arjona) és kutyájukkal, Pipával érkezik a marokkói sivatag közepén rendezett illegális rave-fesztiválra, hogy elszántan, de teljesen felkészületlenül előkerítse Mart.

A jóság hímpora

Krasznahorkai László első poszt-Nobel-regénye játékos, bonyolult, színpompás mű. Főszereplője egy múzeumi lepketudós, entomológus (azaz a rovartan szakértője), akit váratlanul egy bonyolult elméleti problémával keres meg a munkájában elakadt író, bizonyos Krasznahorkai László, aki kísértetiesen emlékeztet a nyilvános fellépésekből és megnyilatkozásokból ismert Krasznahorkai Lászlóra.

Főszerepben az Első sírásó

A november 6-án zárult igazgatói pályázaton Lipics Zsoltot hirdették ki győztesnek Darabont Mikold ellenében, azonban nagyon sok ellentmondás és fordulat jellemezte az elmúlt időszakot. A régi-új igazgató mellett csupán a NER-es lapokban folytatott sikerpropagandája szólt, pályázata egy realista, szakmaiságra építő programmal ütközött meg.

Őrült rendszer, de van benne pénz

  • Szekeres István

Amikor a tavalyi párizsi olimpián a tekvandós Márton Viviana megszerezte a hatodik – igaz, spanyol import – aranyérmünket, Orbán Viktor (noha eredetileg nyolcat várt) SMS-t küldött Schmidt Ádám sportállamtitkárnak: „Maradhat.” A kincstári humor mögül is elővillant a tény, hogy a sportélet is a miniszterelnök kezében van.