Helyrajz IV. Nyugati oldal - West-Balkán

  • Kovács Bálint
  • 2011. január 6.

Lokál

Tíz éve működik, hol itt, hol ott. Most úgy tűnik, tíz évig nem változik a West-Balkán földrajzi elhelyezkedése.
Tíz éve működik, hol itt, hol ott. Most úgy tűnik, tíz évig nem változik a West-Balkán földrajzi elhelyezkedése.

A Belváros Bermuda-háromszöge a Nyugatinál van: a "forgó órát" még mindenki ismeri, de azon túl fekete lyuk tátong - a hajléktalanokon, drogosokon, graffitiseken és a részegen dolgukat végzőkön kívül senki nem merészkedett túl ezen a ponton. Ahogy Arató Gábor építész, a West-Balkán (WB) egyik tulajdonosa fogalmaz: "Egy zombiterület volt ez a város kellős közepén, nem csoda, hogy senki nem emlékszik arra, hogy mi volt itt a West-Balkán előtt." A terület fertőtlenítése után ugyanis itt, a Skála Jókai utca melletti sarkán nyílt meg a legendásnak is nevezhető, ám két éve már legfeljebb csak elméletben létező szórakozóhely és kultúrház legújabb inkarnációja, a földszinti részen egy presszóval, melynek oszlopán, a plakátok között mementóként még mindig láthatók a letűnt kor graffitijei.

1.0, 2.0, 2.1

A WB egy évtizede jött létre a Kopaszi gáton, zenés-táncos szabadtéri helyként boldogan és sikeresen üzemelt 2004-ig: ekkor kiürítették a területet, mivel egy igen zavaros, rendőrségi nyomozást és korrupciós gyanúkat magával vonzó ingatlanfejlesztési projekt útjában voltak. A területen az ismert üzletember, Leisztinger Tamás és cége tervezett grandiózus beruházásokat, de még a megkezdésük előtt tovább is adta a tulajdonrésze háromnegyedét egy portugál cégnek - végül park létesült a területen.

Ez persze Arató Gábornak és unokatestvérének, az ipari formatervező Arató Zoltánnak, valamint tulajdonostársuknak, a másfél évtizede a szórakoztatóiparban dolgozó Szalontay Győzőnek mindegy volt: a Kopaszi gáttól vett érzékeny búcsú után átköltöztették a helyet egy eleve bontásra ítélt, a Corvin mozi mögött, a majdani Corvin Sétányon a halálára készülő ingatlanba, majd a hely törvényszerű kiszenvedése után valamivel odébb, a Futó utcába. A sok költözéssel aztán a hely profilja is megváltozott: Szalontaynak ugyanis érdekeltsége volt a Süss Fel Nap nevű helyben is, ahol minden hétfőn - ami amúgy is holt napnak számít a vendéglátóiparban - a TÁP Színház programját élvezhette a nagyérdemű. Aztán megszűnt a Süss Fel Nap is, a TÁP pedig átköltözött a WB-be, ráadásul nem csak fellépni. A WB szép lassan átalakult esténként nyitva tartó szórakozóhelyből alkotóműhellyé: az itt működő Bioton hangstúdióban vették fel Péterfy Bori első lemezét, de volt itt kiállítóterem (Impex Galéria) és próbahely is, és itt mutatkozott be a színművészetin végzős Ascher-Novák-osztály is: az, amelyik azóta HOPPart néven ér el jelentős sikereket.

Azon talán már meg sem lepődött senki, hogy idővel ezt a helyet is ledózerolták: a tulajdonosok már ki is néztek maguknak egy közeli, védett - és így nem bontható - helyet, ám ekkor beütött a válság, és a bankok nem bizonyultak annyira segítőkésznek.

Skála kópé

De a West-Balkán mint márkanév ennyi idő alatt ismertté vált, így több megkeresésből is válogathattak Aratóék. Végigcsinálták egy Paulay utcában levő épület renoválási engedélyeztetését, de a projekt az egyik szomszédos épület miatt nem valósulhatott meg; végül kaptak egy ajánlatot, hogy ha kezdenek valamit a terasz alatti "zombitanyával" is, megkaphatják a Skála épületével egybeépített, korábban a MÁV-székház irodarészeként működő, harmadik emeleti, konferencia-központnak épített tereket. Túl azon, hogy a Skálának nem várható bontása a közeljövőben, még a szerződés is messze felülmúlja az eddigi egy évre szólókat és bármikor felmondhatókat: a mostani tíz évre szól.

A tíz év a megnyitástól értendő, viszont a "valódi" nyitás csak idén szeptember elsején várható. "Úgy terveztük, és úgy írtuk alá a szerződéseket, úgy kértük az engedélyeztetéseket is, hogy csak egy egész minimális bontást és átalakítást kell csinálnunk, és már ki is nyithatunk - magyarázza a késést Arató Gábor. - Aztán a bontások közben kiderült, hogy az épület szerkezete másmilyen, mint ahogy a dokumentációban szerepelt, és bár a meglévő részeket úgy hagyhattuk, ahogy voltak, a bővítéseket különálló egységként már szigorú elvárásoknak megfelelően kell kialakítani, nagyon komolyan hozzányúlva a szerkezethez is." Ez pedig nem két perc és nem is két fillér: a magántőke felhasználása és a bankhitelek mellett a WB történetének első nyertes pályázata (egy hangtechnikai berendezésre) és az évtizede elégedett szponzorok - a presszóban kapható különféle márkákat gyártó cégek - támogatása révén készülhet el a felújítás.

A csúszás miatt bonyolult helyzetnek nem kedvezett a kultúrpolitika sem: az alkotóműhelyként is működő WB-vel együtt pályázó (főként színházi) alkotóknak jellemzően a kőszínházakban megvalósuló előadásai nyertek, aztán idén már ki sem írtak egyes előadások létrehozására szóló pályázatokat, a kevéske mégis elnyert pénznek pedig a VI. kategóriába sorolt WB csak a 66 százalékát kapja meg - valamikor a jövőben. Így a kultúrház harmadik emeletén működő színház évadja csaknem ellehetetlenült: "Amikor meghívtam az alkotókat, társulatokat, azt tudtam ígérni nekik, hogy lesz infrastruktúra, hely, világítás, hangosítás az előadáshoz; ebből most gyakorlatilag csak a hely igaz. Ennek ellenére a legtöbben eljönnek így is, mert annyira különleges a tér" - mondja Spilák Klára, a színházi program felelőse. Horváth Csaba és társulata, a Forte például nem volt hajlandó lemondani az előadását: mindenképpen ebben a két emelet egybenyitása óta dupla belmagasságú, raktárszerű, kissé ipari hangulatú, nagyon könnyen változtatható elrendezésű térben szerették volna elkészíteni új előadásukat. Mert nem csak bemutatókról van szó: Spilák Klára nem elsősorban befogadó színházként, inkább alternatív színházi alkotóműhelyként képzeli el a WB-t. Eleinte az alternatív színháznak is a krémjével: ahogy Spilák fogalmaz, a köztudatba csak úgy lehet eljuttatni a hely létezését, hogy kihagyhatatlan programokat kínálnak, színházban és zenében egyaránt.

Holt napok

"Az állandó közönséget úgy lehet behozni, ha nincs összevisszaság a programokban, ha mindenki tudja, hogy melyik napon milyen programra számíthat" - véli Spilák Klára. Így a program hasonlóan alakul a korábbi WB-kben megszokotthoz: ezentúl is tematikus napok lesznek. A szerda, csütörtök, péntek és szombat a populárisabb műfajú diszkóé és koncerteké - a maradék három "holt nap" pedig a nem profitorientált programoké, mint a színház vagy a felolvasás és az egyéb kulturális programok. A "csendes-ülős" programoknak pedig nem is feltétlenül muszáj időben is elkülönülni a hangosabbaktól: egy speciális mobil akusztikus fal kedvez a háborítatlanul italozni kívánóknak vagy azoknak, akik a színháznak még a hangját sem tudják elviselni.

A tematikus napoknak és a sokak érdeklődésére számot tartó programoknak a tulajdonosok reményei szerint elegendőnek is kell lenniük a WB promotálásához. "Soha nem volt annyi pénzünk, hogy reklámkampányunk lehetett volna. De azon szerintem már túl vagyunk, hogy behozzuk ide az embereket: az eddigi programokon, a legelső nyitáskor a szilveszteri bulin, a korábbi koncerteken, az olyan alkalmi programokon, mint a Fashion Week vagy a Critical Mass záró programja és minden más eddigi rendezvényünkön összesen már tízezres nagyságrendű ember fordult meg" - becsül Arató Gábor.

Ez a szám a "valódi" nyitást követően könnyedén megduplázódhat: a most már véglegesnek tekinthető tervek szerint összesen 1500-an férnek majd el egyszerre a bulik helyszínein. Ez az, ami miatt Arató kifejezetten optimista: szerinte a minden esti fogyasztásból ki fogják tudni hozni a hely működését, törlesztőrészletestül, bérleti díjastul és minden egyéb kiadással együtt. Ráadásul ebből az esténként csapolt pénzből fog működni a színház is - ezzel a színházak közt egyedülálló konstrukciót létrehozva. "Történelmi pillanat előtt állunk: ha az alternatív színházból részben vagy teljesen kivonul az állami mecenatúra - magyarázza Spilák Klára -, akkor ez előtt a hely előtt, ami adott esetben a vendéglátásból is tudja finanszírozni az értékesnek gondolt produkciók létrehozását, sorba fognak állni az alkotók."

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.