Márki-Zay megkérdezi a vásárhelyieket, legyen-e tűzijáték

  • narancs.hu
  • 2022. július 22.

Lokál

Csütörtök este óta átgondolta álláspontját a polgármester. Szövetségesei sem akarnak tűzijátékot.

Ezredannyiba kerül majd a hódmezővásárhelyi augusztus huszadikai tűzijáték, mint az állami látványosság – erről posztolt a Facebookon csütörtökön este Márki-Zay Péter.

Hódmezővásárhely polgármestere azt írta, miután tucatnyi önkormányzat lemondta az ünnepi pirotechnikai bemutatót, többen is kérdezték tőle, hogy a város önkormányzata hogyan áll ehhez a kérdéshez.

Nyolc pontban sorolt érveket a tűzijáték megtartása ellen és mellett. Végül arra jutott, hogy a vásárhelyi Szent István-napok rakéták nélkül is a legnagyobb rendezvény, sokan jönnek a határon túlról, árusok, borászok. A vendégforgalomra számítanak a vásárhelyi vállalkozások. Ám „ha nincs tűzijáték, nincs tömeg, ha nincs tömeg, nincs forgalom, nincs bevétel, ebben a helyzetben ennek is ők látják kárát – ne mondjuk le!” – írta.

 

Aztán reggel egy másik posztot tett közzé, arról, hogy csütörtök esti bejegyzéseire „ugyan nemcsak vásárhelyi lakosoktól, de túlnyomórészt negatív visszajelzések érkeztek”. Ezt tudomásul vette, és arra szánta el magát, hogy megkeresik „a helyi konzultáció reprezentatív, gyors és legegyszerűbb módját, hogy megismerjük a helyi lakosság többségi véleményét”.

Arról, hogyan kell elképzelni ezt, nem volt szó, nyilván nem tartanak hivatalos népszavazást az ügyben. Ha az derül ki, hogy a többség Vásárhelyen is úgy látja, a kormány megszorító intézkedései közepette nem csak az állami, de a helyi tűzijáték is pénzszórás, egy héten belül lemondják a már megpályáztatott szolgáltatást. 

„A város a szerződés szerint ebben az esetben sem tudja kárpótolni a vállalkozót, ezért ilyen döntés esetén adománygyűjtést indítunk, melyhez minden felelős polgártársunk anyagi hozzájárulását előre is köszönöm. (...) Bár ahogy hangsúlyoztam is, a vásárhelyi tűzijátékra a beszerzési eljárásunkban győztes másfél milliós ajánlat eltörpül a kormány és a nagyobb városok költségei mellett (már ahol egyáltalán szerepelt tűzijáték a költségvetésben az idei évre....), ezt az összeget egyrészt a rezsicsökkentés eltörlése és más kormányzati megszorító intézkedések kárvallottjainak megsegítésére, másrészt a fesztiválunk árusainak forgalmának fellendítésére szeretném fordítani” – írta Márki-Zay.

A vásárhelyi tűzijáték megrendezését a civil kommentelők mellett hódmezővásárhelyi politikusok sem támogatták.

A közösségi oldalon a polgármester szövetségesei, Kis Andrea, Krupitzer Ferenc és Otlokán Mihály – mindhárman a Mindenki Magyarországa Mozgalom és a Tiszta Vásárhelyért Egyesület önkormányzati képviselői – azt írták csütörtökön este, hogy a polgármester rossz döntést hozott, amikor úgy foglalt állást, kitart a tűzijáték mellett, mert ezt nem szabad most megtartani. Főleg azok után, hogy a kormány politikusai sorra állnak ki a központi csinnadratta mellett, a vidéki önkormányzatok viszont sorra mondják le a sajátjukat. A képviselők szerint ebben a helyzetben „az emberek érdeke az, hogy az ország gondolkodjon együtt ebben a nehéz helyzetben. Az összefogásra most is szükség van, sőt talán most a legfontosabb. Fontos leszögezni, hogy az augusztus 20-i rendezvénysorozat költségvetésének kis részét jelenti a tűzijáték. Ez elvi kérdés véleményünk szerint. A bekerülési összegre sajnos szükség lehet az őszi, téli hónapokban. Éppen ezért a jelenlegi szociális támogatási lehetőségek bővítése és újragondolása is indokolt, hisz az elszabadult infláció, a rezsiköltségek megnövekedése egyre jobban megterheli a családok költségvetését” – érveltek a képviselők.

Emlékeztettek, hogy Lázár János építési és beruházási miniszter is arról beszélt, hogy a központi költségvetés gondban van. Ha már a kormány ellehetetlenítette a kisadózókat, egy felelős önkormányzatnak mindent meg kell tennie azért, hogy támaszt nyújtson a polgároknak. A pénzt, amibe a tűzijáték került volna, szociális célokra kell fordítani szerintük. 

A Szegeder a vásárhelyi polgármester posztjait ismertetve arról ír, hogy a szegedi önkormányzat egyelőre hallgat tűzijátékügyben.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.