A Miskolci Állatkert első három oroszlánja tavaly májusban érkezett meg a csanyiki állatbemutatóba, őszre megszületett három kölyök. A család most tovább gyarapodott, hiszen június közepén újabb három kölyök jött a világra.
A kisoroszlánok most, hathetes korukban estek át a kötelező állatorvosi vizsgálaton, és így láthatták őket az érdeklődő látogatók is.
Ilyenkor megmérik a súlyukat, a testhőmérsékletüket, védőoltásokat kapnak és egyedi azonosításra szolgáló mikrochipet. A vizsgálaton az derült ki, hogy mind a három kölyök jól fejlődik, életerős. A szeptemberi szaporulathoz hasonlóan most is két nőstény és egy hím született, hamarosan nevet is kapnak.
A kölykök egyelőre a Miskolci Állatkert Száhel bemutatójának abban a részében vannak anyjukkal, amelybe nem mehetnek be a látogatók. A gondozók a következő hetekben szoktatják hozzá a kisoroszlánokat az emberek közelségéhez és az oroszláncsapat többi tagjához.
A Miskolci Állatkert közleménye emlékeztet, hogy 2500 évvel ezelőtt még szabadon is élhettek oroszlánok a Kárpát-medencében, ahogyan Ázsia- és Európa-szerte sokfelé. A fajnak Ázsiában, Nyugat-India erdeiben egy apró állománya még fennmaradt, de Afrikában is szűkül, feldarabolódik az élőhelye, így sebezhető természetvédelmi státuszúnak számít.
Az oroszlán az egyetlen macskaféle, amely társas életmódot folytat. Általában egy hím él együtt több nősténnyel, illetve a kölykeikkel. Az utódok mintegy 110 napos vemhesség után jönnek világra, viszonylag fejletlenül. Az első hetekben kizárólag anyatejjel táplálkoznak, de már egy-két hónaposan elkezdik kóstolgatni a felnőtt állatok táplálékát is. 6-7 hónapos korukig azonban még szopnak is, önállóan vadászni csak másfél éves koruk körül képesek.