Kazincbarcika vasárnapra kifehéredett, de mint az Időkép írja, valójában mesterséges hó képződött az ipari terület térségében.
A meteorológiai portál azt írja, hazánk egy tipikus légköri jelensége az, amikor ködpárna, vagy úgynevezett hidegpárna ül meg térségünkben. Ilyenkor a levegő a megszokottól eltérően felfelé melegszik, inverziós helyzet alakul ki.
A meleg levegő a hideg levegő fölé áramlik, így gátolja a talajközeli levegő függőleges irányú öntisztuló mechanizmusait. Az egyre szennyezettebbé, párásabbá váló, hidegebb levegő lent marad, a mesterséges eredetű, felszínről származó szilárd szemcsék és a növekvő páratartalom együttes hatására csapadék képződik. Ez a csapadék hőmérséklettől függően szitáló eső, havas eső, hódara vagy nagyobb hópehely formájában is lehullhat – ez utóbbi történt most Kazincbarcikán is.
Ilyenkor főként az ipari területeken és néhány kilométeres környezetükben alakulhat ki pár centis friss hóréteg, mely a gyárak által az egyébként is magas páratartalmú, alacsony szintű rétegfelhőzetbe juttatott vízgőz kikristályosodásának a következménye.
Az Eumet.hu oldalon azt írják, a jelenség kialakulásához több tényezőre van szükség:
- A felszín közelében közel 100 százalékos relatív páratartalom, szmogos, ködös időjárás (kondenzációs mag);
- Fagypont alatti felszín közeli hőmérséklet;
- Minimális páratöbblet, ami legtöbbször egy helyi ipari létesítmény kéményéből vagy egy sípálya hóágyújából származik.
Ilyen légköri helyzetben, a felszín közelében adott közel 100 százalékos relatív páratartalomhoz adódó minimális többlet is elegendő a kicsapódáshoz, illetve a levegőben lebegő mikroszkopikus méretű jég- vagy porszemcsékhez hozzáfagynak a ködöt alkotó mikroszkopikus vízszemcsék, majd így már kellő méretűvé hízva havazást, illetve erős zúzmaraképződés okoznak.
Az „ipari havazást” nem a magas légköri változások okozzák, hanem emberi beavatkozás idézi elő, melyet a meteorológus nem is tud előrejelezni.
(Borítókép: Időkép/Rák Marcell)