Cenzúra a felhők felett: a homoszexuális jeleneteket simán kivágta a filmekből a légitársaság

  • Szabó Ádám
  • 2019. november 4.

Mikrofilm

A cég megpróbálta ráhúzni a vizes lepedőt a stúdiókra.

Nem ördögtől való dolog, hogy a légitársaságok a kertévékhez hasonlóan belenyúlnak egy-egy filmbe, mikor az bekerül a repülőgépeken vetített kínálatukba: általában a képernyőbeállításokon és a formátumon változtatnak, esetleg lenyesnek a 18 karikás felnőtt tartalomból. A Delta légitársaság azonban az AVClub beszámolója messze túlment ezen a gyakorlaton: több moziból is kivágták a homoerotikus tartalmú részeket –

a heteroszexuális jelenetek és utalások maradhattak.

Az Éretlenségi című tini vígjátékból például kikerültek a vagina és a nemi szervek kifejezések, vagy azok a beszélgetések, amelyek egy leszbikus aktusról, illetve a húgyúti fertőzésről szóltak. A Rocketman – amelyet pont azért szerettek a kritikusok, mert a Bohém rapszódiától eltérően nem félt bemutatni főhőse vadabb, homoszexuális kalandjait sem – repülőgépes változatában az benne maradhatott, amikor John Reid menedzser és Elton John összebalhéztak, az azonban már nem, mikor le is feküdtek egymással.

Rocketman

Rocketman

 

A Delta cenzúra-gyakorlata nagy felháborodást váltott ki, amire válaszul a társaság azt ígérte, hogy visszateszik a filmekbe a kivágott jeleneteket, és új eljárást vezetnek be annak eldöntésére, mely tartalmak és milyen formában kerülhetnek fel a repülőgépek szórakoztató rendszerébe. Másrészt viszont

a cég megpróbálta ráhúzni a vizes lepedőt a stúdiókra,

akik szerintük gyakran több verziót bocsátanak rendelkezésükre, nekik pedig fogalmuk sincs, hogy a rendszerbe került változatot ilyen módon cenzúrázzák. Csak hogy lássuk, milyen felvilágosultak és előremutatóak, ajánlottak is pár „témába vágó” filmet, melyek gond nélkül elérhetők a Delta fedélzetén: ilyen az első modern leszbikus ikonról, Anne Listerről szóló Gentleman Jack című sorozat; az Egy szoknya, egy szoknya című romkom, vagy a Holdfény, mely 2016-ban nyert Oscar-díjat.

Azt persze elfelejtik megemlíteni, hogy korábban is előfordult már náluk hasonló cenzúra: az LMBTQ-témájú Carolból is maradtak ki részek, és érdekes módon a Rossz anyák című vígjátékból is csak az a jelenet tűnt el, amelyben nők csókolóznak – a férfi-női csók maradhatott.

Figyelmébe ajánljuk

A kis pénzrablás

  • - ts -

Gyakorlatilag másodpercre ugyanakkor járunk Németország történelmében, mint a Good bye, Lenin! hősei. Az ország még két részben van, de a fal már ledőlt, a tegnap még oly zord határőrök már csak az üstöküket vakargatják, s nézik, hogyan suhannak el a Barkasok.

Papírpapság

Tradíció és haladás – a művészetektől a politikáig évszázadok óta ez a kettő harcol egymással, miközben a békésebb időszakokban jinként és jangként egészíthetik ki a másikat.

Becsap

  • Kiss Annamária

Irtó hangosan, ajtócsapkodással és kiabálással kezdődik a Budaörsi Latinovits Színházban tíz éve színpadra állított, most pedig a Vígszínházra hangszerelt Liliomfi-előadás. Ifj. Vidnyánszky Attila rendezte, és Szigligeti Ede nyomán Vecsei H. Miklós írta a szövegkönyvet és a dalszövegeket.

Keserédes felelősség

A szülővé váló női művészek munkásságába rendszerint valamilyen módon beépül az anyaság témája. Ezt a műkritikusok és a kollégák rendszerint egyfajta kitérőnek tekintik, ami után a művész visszatérhet az „igazi” művészethez.

Egy tipikus NER-karrier

Magyar Péter fent említett sajtótájékoztatója után egy eddig viszonylag ismeretlen informatikai vállalkozó, Vertán György is a reflektorfénybe került, mivel Magyar azt állította, hogy volt felesége, Varga Judit, illetve volt barátnője, Vogel Evelin Vertántól kap „apanázst”, az egyik átutalással, a másik készpénzben. Mindez azért zajlik így, mert az üzletember Kubatov Gábor barátja.

A kezükben robbanhat föl

Egészen elképesztő, mi zajlik itt vasárnap délután óta, amikor Magyar Péter rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a Fidesz manipulált, részben mesterséges intelligencia segítségével előállított hangfelvételekkel lejáratókampányt indít ellene.

„Sorok kígyóznak”

A színházi rendezés mellett foglalkozik képzőművészettel, irodalommal, filmkészítéssel. A kijivi alkotó egészen 2013-ig sokszor dolgozott magyarországi színházakban rendezőként és – főképp Vidnyánszky Attila rendezéseiben – díszlettervezőként. Aztán visszatért hazájába, a háború kitörése is ott érte. Az ukrajnai színházi állapotokról kérdeztük.

Mindent a 25-re

Az Orbán-kormány továbbra is töretlen lelkesedéssel várja az új amerikai kormányzat hivatalba lépését. Pedig ez nemigen fogja segíteni a 2025-ös magyar költségvetés kulcsfontosságú sarokszámainak teljesülését.

Bizonytalan hátországok

Több szempontból is különleges elnökválasztás zajlott le az Egyesült Államokban: hosszú idő után először kapott országosan is több szavazatot a győztes republikánus jelölt; nemcsak az elnök, hanem a szenátusi és a kongresszusi többség is republikánus lesz; és Donald Trump személyében először költözik a Fehér Házba elítélt bűnöző.