Hova lesz a világ: már Lady Gaga is beleszólhat abba, hogy ki kapjon Oscar-díjat

  • Szabó Ádám
  • 2019. július 6.

Mikrofilm

Már több mint 9 ezren vannak!

Tovább duzzasztotta tagságát az Oscar-díjat odaítélő Akadémia : 842 új tagot hívtak meg soraikba, ezzel is javítva a különböző etnikumok és kisebbségek képviseletén a szervezeten belül: előbbiek aránya az elmúlt négy évben 8-ról 16 százalékra nőtt, utóbbiaké pedig 25-ről 32-re.

 

Sok újonc az idei díjátadón hívta fel magára a figyelmet:

 

köztük van a Free Solo – Mászókötél nélkül című dokumentumfilmjéért a szobrot elnyerő Jimmy Chin (felesége, a film társrendezője, a magyar származású Elizabeth Chai Vasarhelyi azonban kimaradt a szórásból); a Pókember – Irány a Pókverzum! rendezői, Phil Lord és Chris Miller; a legjobb betétdallal győztes, a színésznők között viszont csak jelölést kapó Lady Gaga vagy épp Marina de Tavira, akit a Romáért nomináltak.

A tévés szerepeik elismeréseként szavazhatnak ezután a filmes fődíjra olyanok, mint Alexander Skarsgard (Hatalmas kis hazugságok); Elizabeth Moss (A szolgálólány meséje), vagy épp Sterlig K. Brown (Rólunk szól).

 

Ha mindenki elfogadja a meghívást,

 

az Akadémiai tagok száma 8200-ról 9042-re nő – ők mind ún. preferenciális szavazással döntik el a Legjobb film díjának sorsát (ennek lényegét ebben a cikkben foglaltuk össze), míg a szobrok többségéről a kategóriáért felelős bizottságok tagjai döntenek.

Az akadémiát évek óta éri az a vád, hogy túlságosan konzervatív, a díjak többségéről pedig még mindig középkorú, fehér amerikai férfiak döntenek. A MeeToo és az OscarSoWhite nevű mozgalmak után a szervezet alapos vérfrissítésbe kezdett, és egyre több fiatal, feltörekvő, Amerikán kívüli filmest, nőket és különböző etnikumhoz tartozókat vettek fel tagjaik közé. A változtatás egyik leglátványosabb eredménye a Holdfény 2017-es győzelme volt, de ide sorolhatjuk a Tűnj el! díjazását vagy a Fekete párduc jelölését is – a hurrá-hangulat azonban idén ismét tiltakozásba csapott át, amikor a Zöld könyv elnyerte a legjobb film díját.

A Zöld könyv és a Bohém rapszódia az idei Oscar rosszfiúi

Közepes filmek díjazása miatti felháborodás, vagy jól megtervezett lejárató kampány - mi történhet még az Oscarig? A díjszezon minden évben hasonló forgatókönyv szerint zajlik: egy-egy film kampánya nem közvetlenül a jelölés előtt, hanem akár fél-egy évvel hamarabb elkezdődik, jellemzően egy A-kategóriás filmfesztivállal.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.