Hova lesz a világ: már Lady Gaga is beleszólhat abba, hogy ki kapjon Oscar-díjat

  • Szabó Ádám
  • 2019. július 6.

Mikrofilm

Már több mint 9 ezren vannak!

Tovább duzzasztotta tagságát az Oscar-díjat odaítélő Akadémia : 842 új tagot hívtak meg soraikba, ezzel is javítva a különböző etnikumok és kisebbségek képviseletén a szervezeten belül: előbbiek aránya az elmúlt négy évben 8-ról 16 százalékra nőtt, utóbbiaké pedig 25-ről 32-re.

 

Sok újonc az idei díjátadón hívta fel magára a figyelmet:

 

köztük van a Free Solo – Mászókötél nélkül című dokumentumfilmjéért a szobrot elnyerő Jimmy Chin (felesége, a film társrendezője, a magyar származású Elizabeth Chai Vasarhelyi azonban kimaradt a szórásból); a Pókember – Irány a Pókverzum! rendezői, Phil Lord és Chris Miller; a legjobb betétdallal győztes, a színésznők között viszont csak jelölést kapó Lady Gaga vagy épp Marina de Tavira, akit a Romáért nomináltak.

A tévés szerepeik elismeréseként szavazhatnak ezután a filmes fődíjra olyanok, mint Alexander Skarsgard (Hatalmas kis hazugságok); Elizabeth Moss (A szolgálólány meséje), vagy épp Sterlig K. Brown (Rólunk szól).

 

Ha mindenki elfogadja a meghívást,

 

az Akadémiai tagok száma 8200-ról 9042-re nő – ők mind ún. preferenciális szavazással döntik el a Legjobb film díjának sorsát (ennek lényegét ebben a cikkben foglaltuk össze), míg a szobrok többségéről a kategóriáért felelős bizottságok tagjai döntenek.

Az akadémiát évek óta éri az a vád, hogy túlságosan konzervatív, a díjak többségéről pedig még mindig középkorú, fehér amerikai férfiak döntenek. A MeeToo és az OscarSoWhite nevű mozgalmak után a szervezet alapos vérfrissítésbe kezdett, és egyre több fiatal, feltörekvő, Amerikán kívüli filmest, nőket és különböző etnikumhoz tartozókat vettek fel tagjaik közé. A változtatás egyik leglátványosabb eredménye a Holdfény 2017-es győzelme volt, de ide sorolhatjuk a Tűnj el! díjazását vagy a Fekete párduc jelölését is – a hurrá-hangulat azonban idén ismét tiltakozásba csapott át, amikor a Zöld könyv elnyerte a legjobb film díját.

A Zöld könyv és a Bohém rapszódia az idei Oscar rosszfiúi

Közepes filmek díjazása miatti felháborodás, vagy jól megtervezett lejárató kampány - mi történhet még az Oscarig? A díjszezon minden évben hasonló forgatókönyv szerint zajlik: egy-egy film kampánya nem közvetlenül a jelölés előtt, hanem akár fél-egy évvel hamarabb elkezdődik, jellemzően egy A-kategóriás filmfesztivállal.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.