Lángba borult ország – nézzen ukrán dokumentumfilmeket, támogassa az ott dolgozó filmeseket!

Mikrofilm

A Verzió Filmfesztivál tíz napig hat ukrán dokut tesz elérhetővé az elmúlt évek terméséből, amelyek segítenek megérteni a kortárs Ukrajnát, az elmúlt években ott zajló társadalmi változásokat és az orosz-ukrán kapcsolat viszontagságait. A fesztivál a kölcsönzésből befolyt teljes összeget felajánlja az Ukrajnában dolgozó dokumentumfilmesek támogatására.

A Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál minden évben elhozza azokat a dokumentumfilmeket, amelyek az adott időszak legégetőbb kérdéseivel, társadalmi-politikai változásaival foglalkoznak érdekes, elgondolkoztató vagy épp letaglózó módon. Aligha van fontosabb ügy a jelenleg is folyó ukrajnai háborúnál, a fesztivál pedig sajtóközleményben jelezte, hogy kiáll Ukrajna mellett: hat, korábban bemutatott dokumentumfilmet tesznek 10 napig ismét elérhetővé, a kölcsönzésből befolyó összeget pedig a Docudays UA-nak, az ország legnagyobb dokumentumfilm-fesztiváljának ajánlják fel.

Ez a seregszemle egyidős a Verzióval, most azonban szervezés helyett épp azzal vannak elfoglalva, hogy felszereléssel, technikai eszközökkel és egyéb módokon támogassák azokat a filmeseket, akik ezekben a napokban is Kijevben, Harkovban vagy épp Mariupolban dolgoznak, hogy megörökítsék a putyini agressziót, a háború eseményeit és következményeit.

A válogatás segít megérteni a kortárs Ukrajnát, az országban az elmúlt években zajló társadalmi változásokat, vagy épp az ukrán-orosz viszony összetettségét. A 2010-es 8-as akna például Sznyizsnyét, az egykor virágzó ukrán bányászvárost mutatja be, ahol ma borzalmas szegénység uralkodik. Nők, munkájukat vesztett bányászok, gyerekek és nyugdíjasok próbálják előteremteni a megélhetésüket azzal, hogy illegálisan, maguk bányásszák a szenet, vagy forgatják át a közeli kiürült épületeket.

Az Ukrán seriffek szintén azt mutatja be, mi történik, ha egy települést teljesen magára hagynak, így a helyiek kénytelenek maguk intézkedni: Sztara Zburjevkában a polgármester rendőrség híján két helyit jelöl ki igazságosztónak, akik nemzetiszín zászlóval díszített Ladával járják a vidéket, hogy rendezzék a vitás ügyeket.

A Föld olyan kék, mint egy narancs egy Donyec-medencében élő anya és négy gyermekének története – pontosabban azé a filmmé, amelyet ők készítenek, amikor úgy döntenek, a forgatással igyekszenek elterelni a figyelmüket és betölteni azt az ürességet, amelyet a háború ütött életükön. Az Euromaidan. Nyers vágás a 2014-es Docudays UA fesztiválra készült, melyre alig egy hónappal az ukrán forradalom kitörése után került sor. A fiatal ukrán filmesek gyakran saját életüket is kockára téve örökítették meg a Majdanon történteket, a munkát azonban nem volt már idejük befejezni – a Nyers vágás azonban talán még szemléletesebben mutatja be, hogy a történtek nemcsak az emberek életére, de az ország művészetére is óriási hatást gyakorolt.

A Semmi sem mutatja főhőse Oksana, aki őrnagyként hazaérkezve a frontról igyekszik visszatérni normális életéhez – fizikai sérülése ugyan nincs, a poszttraumatikus stressz szindróma (PTSD) azonban a harcok után is megkeseríti az életét. A film az ő rehabilitációját követi nyomon. Az Örökké esni fog egy szerencsétlen sorsú családot mutat be, akik először a szíriai események elől menekülve szóródtak szét Európa-szerte, majd egyikük a Vöröskereszt önkénteseként ismét háborús helyzetben találja magát, ezúttal Ukrajnában.

Iryna Tsilyk, A Föld oly kék, mint egy narancs rendezője videóüzenetben osztotta meg, miért tartja fontosnak, hogy a dokumentumfilmesek az olyan nehéz helyzetben is tovább folytassák a munkát, amely most Ukrajnában vár rájuk. „Az elmúlt hetek mindent megváltoztattak. Ukrajna lángba borult, Oroszország valódi népirtásba fogott Ukrajna ellen, de mi ellenállunk, és megvédjük a hazánkat. Hiszem, hogy győzni fogunk. Közben azt kérdezem magamtól, hogy mikor időszerű filmet forgatni, forgatókönyvet írni, filmeket vetíteni, és megvitatni azt, hogy háborús időkben miben áll a művészet ereje? Az elmúlt években erre kerestem a választ, mert szerintem nagyon is van ereje. Legalábbis a művészet bír valamennyi erővel, hiszen minden ember másképp reagál. Miközben vannak, akik fegyverrel a kezükben védik a hazát, addig mások történeteket mesélnek, ami szintén nagyon fontos. Mert a hallgatás is lehet egyfajta bűn” – fogalmazott.

Az ukrán dokumentumfilmek március 21-31. között elérhetőek a Verzió oldalán, erre a linkre kattintva.

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.