Újabb díjakat söpört be Horvát Lili filmje és a főszerepet játszó Stork Natasa

  • narancs.hu
  • 2020. december 19.

Mikrofilm

Ezúttal Argentínában és Franciaországban díjazták a filmet.

Argentin és francia fesztiváldíjakat nyert Horvát Lili filmje; a Felkészülés meghatározatlan ideig tartó együttlétre című rendezése a legjobb film díját, a főszerepet alakító Stork Natasa a legjobb színésznő díját kapta.

A valóság és képzelet határán játszódó szerelmesfilm Magyarország hivatalos nevezése az Oscar-díjra, és hamarosan látható lesz az Egyesült Államokban is – olvasható a Nemzeti Filmintézet MTI-hez szombaton eljuttatott közleményében.

Mint írják, az Al Este filmfesztivál a legújabb közép-európai alkotásokból mutatott be válogatást december elején Argentínában és Kolumbiában, a koronavírusjárvány miatt ezúttal online. Az argentin filmesekből álló zsűri a legjobb film díjával Horvát Lili alkotását tüntette ki az elmúlt héten.

Stork Natasa a film főszerepéért a legjobb színésznő díját nyerte el a péntek este véget ért Les Arcs-i Filmfesztiválon, amelynek a francia Alpok üdülőhelye ad otthont és filmszakmai berkekben népszerű, de idén az online térbe kényszerült.

A közleményben Stork Natasát idézik, aki az online díjátadón elmondta: ez volt az első alkalom, hogy egy nagyjátékfilm főszerepét eljátszhatta. "Csodálatos feladat volt életre kelteni ezt a zárkózott, intelligens és érzékeny karaktert" – fogalmazott, majd köszönetet mondott a rendezőnek és a fesztivál zsűrijének.

A film sikerrel mutatkozott be nyár végén a velencei, majd a torontói fesztiválokon és rangos díjakkal méltatták Varsótól Chicagóig.

Az alkotás hamarosan látható lesz az Egyesült Államokban is, a forgalmazási jogokat a Nemzeti Filmintézet nemrég értékesítette a Greenwich Entertainment filmforgalmazónak.

Figyelmébe ajánljuk

A béketárgyalás, ami meg sem történt

De megtörténhet még? Egyelőre elmarad a budapesti csúcs, és ez elsősorban azt mutatja, hogy Putyin és Trump nagyon nincsenek egy lapon. Az orosz diktátor hajthatatlan, az amerikai elnök viszont nem érti őt – és így újra és újra belesétál a csapdáiba.

Fél disznó

A film plakátján motoron ül egy felnőtt férfi és egy fiú. Mindketten hátranéznek. A fiú azt kutatja döbbenten, daccal, hogy mit hagytak maguk mögött, a férfi önelégülten mosolyog: „Na látod, te kis szaros lázadó, hova viszlek én?

Ketten a gombolyagok közt

Az Álmok az íróból lett filmrendező Dag Johan Haugerud trilógiájának utolsó darabja. Habár inkább az elsőnek érződik, hiszen itt az intimitás és a bimbózó szexualitás első lépé­seit viszi színre.

Dinnyék közt a gyökér

Ha van olyan, hogy kortárs operett, akkor A Répakirály mindenképpen az. Kovalik Balázs rendezése úgy nagyon mai, hogy közben komolyan veszi a klasszikus operett szabályait. Továbbírja és megőrzi, kedvesen ironizál vele, de nem neveti ki.

Az esendő ember felmutatása 5.6-os rekesszel, 28-as optikával

  • Simonyi Balázs
Az október közepén elhunyt Benkő Imre az autonóm fotóriport műfajában alkotott, a hétköznapiból metszett ki mintákat, és avatta az átlagost elemeltté. Méltóságot, figyelmet adott alanyainak, képeiről nyugalom, elfogadás és az ezredforduló évtizedeinek tömény lenyomata világlik.

Trump, a nagy béketeremtő?

Bár a gázai háborút sikerült leállítani, a Trump-féle „peace deal” valójában ott sem egy békemegállapodás, legfeljebb egy keretterv. Ukrajna esetében viszont Trump még a béketerv precíz kiszabásáig sem jutott el.