Olvasói levél

Miért viszik el?

Magyar Narancs, 2012. március 29.

  • 2012. május 19.

Olvasói levelek

Tisztelt Hölgyeim és Uraim, cikkükkel kapcsolatban tennék kiegészítést, fölelevenítve a Károlyi Mihály ellen már az I. világháború idején folyó kampány egy szerintem meglehetősen kevéssé ismert epizódját.

1918-ban ötödik évébe lépett az addig sosem látott borzalmakat hozó háború, az ellene folyamatosan harcoló Károlyit a korabeli hazai vezetés mellett a német császári hírszerzés is próbálta megsemmisíteni. Ennek budapesti rezidense egy Hermann Konsten nevű őrnagy volt, akinek még a főállamügyész is szolgáltatott ki adatokat. Politikailag kifejezetten jó lett volna közreadni: nincs semmi baj a központi hatalmaknál, pusztán az ellenségnek kémkedő magyar gróf és bandája dolgozik az igaz ügy ellen, ezért a gróf leveleit szerették volna megszerezni ennek bizonyítására. Ezt az akciót hiúsította meg az egyik első magyar világsztár, a korábbi birkózó, Robinetti.

Az ekkor már Robinson nevet használó magándetektív 1918. február 26-án felkereste Károlyi Mihályt, s előadta, hogy Konsten 50 ezer koronát ígért neki, amennyiben a gróf és az antant kapcsolatáról bármiféle bizonyítékot szerez. (A miniszteri fizetés ekkor évi 43 500 korona volt.) Robinetti-Robinson maga tudja, hogy nincsenek ilyen iratok, de "adjak át neki akármilyen tőlem származó írást, ő azért megbízójától pénzt kap, s nekem ennek fejében segítségemre lesz az őrnagy leleplezésében" - írja emlékirataiban Károlyi. Így is történt, a dolog vége óriási parlamenti botrány lett, Konsten eltűnt az országból, s a grófot sem lehetett ezek után az antant ügynökének nevezni következmények nélkül. Csaknem egy évvel később, miniszterelnökként a segítőkész detektívet alkalmazta testőrként, ám legszívesebben elküldte kutyáit sétáltatni a bástyasétányra. Ez Hajdu Tibor közlése Károlyiról szóló könyvében.

Azért ültem a gép elé,mert Robinetti-Robinsonról akarok néhány mondatot írni, aki az ügy kulcsfigurájaként néhány napra felkerült a világtörténelem színpadára. Szerepléséből kiderül: többre becsülte a tisztességet a szédítő 50 ezer koronánál- ez az MTK-pálya építési költségének harmada, egy miniszteri tanácsos négyesztendei javadalmazása. A francia-olasz származásúként nemzetközileg is elismert birkózó 1892 után mintegy tíz évig szerepelt a nemzetközi élvonalban Abs, Podubnij, Petrov méltó ellenfeleként. A Magyar Birkózó Szövetség honlapján ma is olvasható: 1880 után francia birkózók jöttek Budapestre, Robinetti, Masson és társaik. Mikszáth lapja, az Országos Hírlap ír róla, a Vasárnapi Újság is. Heltai Jenő egyik munkájában szerepel hősünk, Krúdy pedig egyenesen a szerelemhez hasonlítja a bajnokot. "Sok évvel ezelőtt, amikor a szerelem még a földön járt, patkókat tördelt, kártyapaklikat tépett, erős volt, mint Robinetti." Nagy Lajos több írásában említi nevét, s ugyancsak az erő jelképeként kerül elő neve minden idők legnagyobb újságírójánál, Adynál is a Pesti Hírlap 1901. december 14-i számában, ahol gúnyosan ír "a nagyváradi német zengeráj Robinettijeiről".

Robinetti eredeti neve Rosenfeld Lipót, Massoné pedig Mayer Mihály, a franciás művésznéven bizonyosan könnyebb volt sikereket elérni. Írásom rehabilitáció is lenne Robinetti-Robinson számára, mert az irodalomban Major Ottónál (Égi és földi háború) éppúgy afféle piti bűnözőként szerepel, akár a valószínűleg azonos forrást használó Schönwald Pálnak Károlyiról szólóírásában.Attól is tartottam, hogy Károlyi testőreinek az övét követő valamennyi rezsimben akár életveszélyes is volt a sorsa,míg ki nem derült: szerencsére neki nem, 1935. július 27-én halt meg Budapesten.

Üdvözlettel:

Kremser Péter

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.