Várhegyi Éva

Csak hitel legyen

Bankok, vállalatok, biztosító – veszélyes tulajdonosi átfedések a NER-gazdaságban

Publicisztika

A szocialistának nevezett rendszerben a finánctőke és finánctőkés kifejezések az imperializmushoz társultak, és az uralkodó tan szerint a fasiszta diktatúrák a „fináncoligarchák” érdekeit szolgálták. Időközben változott a világ.

Többnyire eltűnt a finánctőke szó pejoratív felhangja, pusztán a banktőke és más szektorokban működő vállalatok összefonódására utal. Arra, amikor egyazon tulajdonosi kör pénzügyi és egyéb ágazatokba tartozó cégeket felölelő konglomerátumot működtet, vagy amikor ilyen cégek kereszttulajdonlásban vannak egymással.

 

Veszélyek és óvintézkedések

A kiterjedt tevékenységű cégcsoportok akkor jelenthetnek veszélyt a társadalomra, ha gazdasági erőfölényük és/vagy politikai befolyásuk révén visszaélnek a hatalmukkal: kiszorítják versenytársaikat az általuk uralt piacokról, az így létrejövő oligopolisztikus pozíciójuk pedig módot ad arra, hogy a fogyasztók kárára árat emeljenek. Az ilyen helyzetek kialakulásának független és szakmailag felkészült hatóságok (versenyfelügyelet, fogyasztóvédelem) állhatják útját.

További veszélyforrás, amikor az összefonódó cégcsoport pénzügyi szolgáltatót is tartalmaz. Ha például egy bank tulajdonosa vagy irányítója egyúttal más cégekben is érdekelt, könnyen késztetést érezhet arra, hogy akkor is finanszírozza ezeket, amikor nem látja kellően biztosítottnak a hitel visszafolyását. Ezzel nemcsak a saját pénzét kockáztatja, hanem – jóval nagyobb arányban – a betétesekét is, akik a kapható kamat ellenében viszonylag csekély rizikót vállaltak, amikor megtakarításuk fialtatását a bankra bízták. Hasonló érdekkonfliktust idézhet elő, ha a konglomerátum biztosítótársaságot is tartalmaz, ha ugyanis elfogultságból alulárazza a csoport valamely cégének a biztosított káreseményre vonatkozó kockázatát, azzal az egész kockázatközösségre többletköltséget hárít.

Az ilyen érdekkonfliktusokból fakadó veszélyek ellen is védelmet nyújthat a megfelelő szabályozás és felügyelet. A pénzintézeti vezetők számára előírt szakmai, erkölcsi és összeférhetetlenségi feltételek, a működésre vonatkozó szabályok, valamint azok betartásának folyamatos ellenőrzése (elvileg) körültekintő, óvatos magatartásra készteti őket, meggátolva egyúttal a társadalmi veszteségek keletkezését. A betétesek érdekeit sértő összeférhetetlenségeket a tulajdonosok és a vezetők gazdasági érdekeltségeinek kellő átláthatósága akadályozhatja meg.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül.