Ezt betartom, azt nem

Publicisztika

A köztársasági elnök a múlt pénteken kitűzte az országgyűlési választás két fordulójának idejét. A dátumokat a pártok egyöntetű lelkendezéssel üdvözölték, az egyik azért, mert úgymond kevesebb ideje marad a másik pártnak az ő köpdösésére, a másik meg azért, mert szerinte tavaly ilyenkor is késő lett volna. Az elnök pedig állta a szavát, miszerint a lehető legkorábbi időpontra tűz (hogy mihamarabb véget érjen a törött lábú lovak szenvedése a porondon). Tényleg nagyon gonosz embernek kell lennie annak, aki belerondít ennyi ember boldogságába. De az időpontok sajnos nem kvadrálnak a köztársaság ama néhány szabályával, amelyek a kitűzés tekintetében irányadók. Az államfő törvényt szegett, amikor április 11-ét és 25-ét jelölte meg. A következők miatt.

Tényleg nagyon gonosz embernek kell lennie annak, aki belerondít ennyi ember boldogságába.

De az időpontok sajnos nem kvadrálnak a köztársaság ama néhány szabályával, amelyek a kitűzés tekintetében irányadók. Az államfő törvényt szegett, amikor április 11-ét és 25-ét jelölte meg.

A következők miatt.

A választási eljárásról szóló törvény szerint a szavazás nem eshet a munka törvénykönyve szerinti munkaszüneti napra, sem az azt megelőző, sem az azt követő napra. Vasárnapra persze eshet, és esik is sokszor, de az a munka törvénykönyve szerint nem munkaszüneti nap. A munka törvénykönyve ugyanis nevesíti a munkaszüneti napokat, köztük a húsvét hétfőt. A munka törvénykönyve egy törvénykönyv, ami törvényeket tartalmaz. A választási eljárási törvény is egy törvény, ezt egyébként jól mutatja már a neve is.

Idén a húsvét hétfő április 5-ére esik.

Idén a húsvét hétfő azért esik április 5-ére, mert az első niceai zsinat (325) úgy döntött, hogy húsvét időpontja a tavaszi napéjegyenlőséget követő holdtölte utáni első vasárnap legyen, bár ez - a húsvétszámítás avagy computus részletezése - nem tartozik szorosan tárgyunkhoz. (Legfeljebb annyiban, hogy mi elfogadjuk az első niceai zsinat idevágó határozatát, valamint az ezt a nyugati kereszténységre nézve egyértelműsítő csillagászati számítási módszert, amit a katolikus egyház 1581-ben kanonizált. Nem vitatjuk tehát, hogy idén a húsvét vasárnap április 4-én lesz.)

Ugyancsak a választási eljárási törvény rendelkezik arról, hogy a külföldön tartózkodó magyar állampolgárok a külképviseleteken az első fordulóban az otthoni szavazás előtt egy héttel adják le szavazatukat. A törvénybe ez a módosítás 2005. nyarán került bele, a törvényalkotó szerint azért volt erre szükség, mert külföldről a szavazatok spéttel érnek haza. Ha külföldön és belföldön egy időben szavaznának, akkor az első forduló végeredményére sokat kéne várni, és ez az olyan körzetekben, ahol kicsi a különbség a jelöltek közt, megnehezítené a két forduló közti alkudozásokat a visszaléptetésekről. Ez jó szabály - annak dacára, hogy az esetek túlnyomó többségében semmi jelentősége nincs, hisz a külföldi szavazatok, melyek száma amúgy sem nagy, ritkán fordítanak a sorrenden. De fordíthatnak!

A lapunkra jellemző jogászias precizitás megköveteli azt is, hogy leszögezzük: a szavazás napja az a nap, amikor szavazunk. Akár külföldön, akár belföldön. Ha a választási eljárási törvény nem rögzíti azt, hogy külföldön szabad munkaszüneti napon (+/-1 nap) szavazni, mint ahogy nem rögzíti, akkor külföldön sem szabad munkaszüneti napon (+/-1 nap) szavazni. A "munkaszüneti nap" meghatározása tekintetében nem a külország, hanem hazánk törvényei a mérvadók, hiszen a szavazás magyar törvények szerint, a magyar állam felségterületén zajlik.

Azt is ki kell nyilvánítanunk érvelésünk e pontján, hogy 11-7=4.

Mindebből következően ha az államfő a választás első fordulóját április 11-re írta ki, mint ahogy akkorra írta ki, akkor a külföldön tartózkodó állampolgárok a külképviseleteken április 4-én, a húsvét hétfőt megelőző napon fognak szavazni.

Ezt a törvény nem engedi.

Quod erat demonstrandum.

Más kérdés, hogy mire megyünk e bizonyítással, és hogy mi következik belőle. Nem megyünk vele semmire, hisz az elnöki döntés ellen jogorvoslatnak helye nincs, az Országos Választási Bizottság pedig, bár nyilván értesülve van a dologról, nem óhajtja bolygatni. És az biztosan nem következik belőle, hogy ez az időpont bárminő módon befolyásolni bírná akár csak egyetlen parlamenti mandátum sorsát is. Na, legfeljebb külföldön húsvét vasárnap fognak szavazni. Esetleg lesz pár ember, aki emiatt nem megy el, sag schon. Nem varr ez egy öltést sem a végeredményen.

De az államfő munkaköri leírásában kiemelt helyen szerepel az őrködés az államrend demokratikus működése felett. Ebbe a jogrend védelme is beletartozik. Lehet, hogy Sólyom a legjobb lelkiismerete szerint cselekedett, mert úgy véli, egy későbbi időpont a kormányalakítás elhúzódásához vezetne, és ezzel végzetes károkat okozna a hazának. De ez a magánvéleménye; a lelkiismerete pedig a magánügye. Nem annak, hanem a törvényeknek kell megfelelnie. (Az pedig, hogy elnézte volna, kevéssé hihető - az origo.hu például már hetekkel ezelőtt figyelmeztetett az időpont tarthatatlanságára.)

A mi közös ügyünk meg az, hogy a köztársaság államfője mit enged meg magának, hogy ezek szerint a legmagasabb hely is válogat a törvények közt: ezt betartom, mert tetszik, ezt nem, mert napi számításaimnak épp keresztbe tenne. Hogy az ország első polgára is szelektíve alkalmazza a jogot, ha ezt büntetlenül megteheti.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.